KLAGENFURT.
Boli to oni, kto požadoval za vydanie truhly pozostalým výkupné.
Ako informovali dnes korutánske policajné zdroje, rakvu už maďarské orgány odovzdali kolegom z alpskej republiky, kde ju detailne preskúmajú technici kriminálnej polície. Ďalšie podrobnosti však rakúska polícia s ohľadom na prebiehajúce vyšetrovanie kauzy nezverejnila.
Prvé správy o náleze odcudzenej truhly sa v médiách objavili už dnes v skorých ranných hodinách, najskôr ich však kompetentní dôrazne dementovali. Rakúsky Spolkový kriminálny úrad potvrdil nález v Maďarsku až v neskorých popoludňajších hodinách.
Nemecký bulvárny denník Bild cituje na webovom portále slová vdovy Ingrid Flickovej, podľa ktorej duša jej zosnulého manžela konečne nájde pokoj, ktorý si Friedrich Karl Flick tak želal.
Vyšetrovanie krádeže truhly a telesných pozostatkov muža, ktorý zomrel 5. októbra 2006 vo veku 79 rokov a ktorého hrob zhanobili už pred viac ako dvoma rokmi, dlho viazlo. V auguste sa dokonca rakúska prokuratúra odhodlala kauzu predbežne odložiť ad acta.
Kriminalisti priznávali, že "hľadajú špendlík v kope sena" a že na eventuálny úspech by potrebovali aj značnú dávku šťastia. Šance však nepovažovali za priveľké.
Ešte začiatkom júla pozastavila prokuratúra v nemeckom Düsseldorfe vyšetrovanie pokusu o vydieranie v prípade jedného advokáta z bavorského Norimbergu. Ten vlani necelý týždeň pred vianočnými sviatkami ponúkol pozostalým informácie o mieste, kde sa odcudzená rakva nachádza, s odvolaním sa na anonymného mandanta a s požiadavkou 100.000 eur - odmeny vypísanej za podobné informácie rodinou zosnulého.
Flickovci na radu policajných zložiek najskôr s požiadavkou advokáta súhlasili. Keď ju však rozšíril o úhradu ďalších nákladov, ako aj upustenie od trestného stíhania jeho kancelárie a mandanta, odstúpili od rysujúcej sa dohody. Muž neskôr tvrdil, že konal z poverenia jasnovidky, ktorá chcela vypátrať truhlu s telesnými pozostatkami kedysi najbohatšieho nemeckého občana, jej identitu však odmietol prezradiť.
Zdroje: APA, DPA