MOSKVA, PRAHA. Strojca teroristického útoku na ruský rýchlik stále zostáva neznámy. Po prvých 24 hodinách, ktoré uplynuli od vykoľajenia vlaku Nevský Expres, pri ktorom v noci na sobotu v ruskej Novgorodskej oblasti zahynulo najmenej 25 ľudí, mali ruskí kriminalisti dve hlavné verzie.
Kosolapova skupina
Podľa prvej položili nálože pod trať a následnou explóziou vykoľajili súpravu ruskí nacionalisti. Jedna zo zatiaľ neznámych organizácií - „Combat 18“ - sa dokonca k činu už prihlásila, ale či ide o vierohodné „priznanie“, nie je vôbec isté. Vzápätí sa totiž s hrdosťou priznala ďalšia dosiaľ neznáma nacionalistická „Radikálna organizácia Severní Rusi“.
Druhá verzia podľa vyšetrovateľov ukazuje na spojitosť posledného útoku s útokom na rovnakej trati v roku 2007. Vtedy sa incident obišiel bez obetí, zranilo sa 60 osôb. Z tohoto teroristického činu obvinili bývalého ruského študenta vojenského učilišťa, Pavla Kosolapova.
Po tom, čo bol zo štúdií vylúčený pre správanie, prešiel k čečenským rebelom. Stal sa fanatickým vyznávačom islamu a pobočníkom slávneho čečenského veliteľa Šamila Basajeva. Podľa bezpečnostných služieb má na svedomí po roku 2000 niekoľko teroristických útokov na ruskom území, kde bol vďaka svojmu slovanskému zovňajšku menej nápadný než rodní Kaukazci. Spolu so svojou skupinou organizoval pravdepodobne i útok v moskovskom metre v roku 2004 (42 mŕtvych), na autobusovej zastávke vo Voroneži (1 mŕtvy) či na trhovisku v Samare (11 mŕtvych). Kosolapova nikdy nechytili.
Ruskí kriminalisti ale varujú pred predčasnými závermi, minister vnútra Rašid Nurgalijev vyhlásil, že opis jedného z podozrivých, ktorého svedkovia videli na mieste činu, by Kosolapovi zodpovedal: asi štyridsaťročný podsaditý muž s ryšavými vlasmi.
Kosolapovej skupine je podobný i rukopis činu, tvrdia kriminalisti. V sobotu počas záchranných prác totiž vybuchla druhá bomba umiestnená neďaleko tej prvej. Ohrozený bol i šéf vyšetrovacieho výboru generálnej prokuratúry Jurij Bastrykin, ktorý osobne prišiel na miesto. Nálož ale bola poškodená a explodovala len čiastočne. Výbuch nikoho nezranil. Položenie dvoch náloží, z nich jedna vybuchne neskôr, keď sa okolo miesta nešťastia zhromaždia ľudia a kriminalisti, je špecialitou práve Kosolapova.
Opatrnejší novinári
Novinári a politológovia sú však na rozdiel od policajtov oveľa opatrnejší s označením páchateľa. Expertka portálu Eurázia Natália Makejevová vyslovila domnienku, že cieľom útoku mohol byť šéf vyšetrovacieho výboru Bastrykin, ktorého mohla chcieť odstrániť politická konkurencia či podsvetie. Bolo totiž jasné, že po prvom výbuchu príde na miesto činu.
Druhý výbuch ho mohol ohroziť na živote. Publicista Leonid Radzichovskij vidí hlavnú príčinu ruského terorizmu vo vojne na severnom Kaukaze, ktorá aj napriek tvrdeniu vedenia štátu stále trvá, v kríze policajných orgánov a v šírení ruského fašizmu a rasizmu.
V Rusku útočia najmä islamisti
Rusko sa v posledných rokoch stalo terčom viacerých teroristických útokov, za ktorými stoja najmä kaukazskí separatisti, ktorí chcú vytvoriť islamský štát. Či pripravili aj piatkové nešťastie, nie je stále jasné.
MOSKVA, BRATISLAVA. Ruské vojenské operácie v Čečensku pocítili ľudia aj v centrálnych oblastiach krajiny. Niekoľko útokov sa odohralo priamo v Moskve.
September 1999 – pri sérii útokov na obytné domy v Moskve a ďalších dvoch juhoruských mestách zahynulo takmer 300 ľudí. Rusko na tento útok zareagovalo spustením druhej čečenskej vojny.
Október 2002 – čečenskí ozbrojenci držali v moskovskom divadle približne sedemsto rukojemníkov tri dni. Pri zásahu ruských jednotiek zomrelo 129 zajatcov a 41 teroristov, väčšinu zabil plyn určený na omráčenie teroristov, za čo príbuzní obetí kritizovali ruské jednotky.
September 2004 – prvý deň školského roku znamenal začiatok trojdňovej rukojemníckej drámy v severoosetskom Beslane. Pri zásahu ruských ozbrojených síl, ktorý viacerí odborníci označili za chaotický, zahynulo 331 rukojemníkov. Približne polovica z nich boli deti.
August 2007 – na vlak Nevský Express z Moskvy do Petrohradu zaútočili už pred dvoma rokmi. Rovnako ako teraz ho vykoľajili bombou, vtedy však neboli žiadne obete, len 60 zranených.
Matúš Krčmárik
Autor: Agentúra Epicentrum