PARÍŽ, BRATISLAVA. Európski komisári nezastupujú členské štáty, znie jedna zo základných poučiek o fungovaní Európskej únie. Keď však šéf eurokomisie José Manuel Barroso v piatok oznámil, že komisárom pre vnútorný trh a finančné služby bude Francúz Michel Barnier, Paríž neskrýval radosť.
„Po prvýkrát za 50 rokov má Francúzsko takúto rolu,“ povedal Nicolas Sarkozy denníku Le Monde. „Ten, kto tu prehral vo veľkom, sú Angličania,“ pridal Sarkozy.
Nielen prebiehajúca kríza, ale aj hospodárske zameranie Európskej únie prisudzuje najdôležitejšiu úlohu v európskej exekutíve ekonomickým postom.
Hoci finančným centrom Európy je londýnska štvrť City, Britka Catherine Ashtonová má v novej eurokomisii na starosti diplomaciu. Britskí konzervatívci to označili za prehru labouristického premiéra Gordona Browna. „ Návrhy komisie môžu náš sektor finančných služieb vážne poškodiť,“ citoval denník Guardian tieňového ministra zahraničia Williama Haguea.
Čerstvý komisár pre finančné služby Barnier ešte ako francúzsky minister poľnohospodárstva zvalil vlaňajšiu potravinovú krízu na „priveľa trhového liberalizmu“ a finančníci zo City sa boja, že podobnými názormi zošnuruje aj ich. „Je to katastrofa,“ povedal jeden z nich novinám Times. Za útechu môžu považovať aspoň dohodu, že Barnierovým najvyššie postaveným podriadeným bude Brit.
Mnoho európskych lídrov práve nedostatok regulácie finančných trhov označilo za príčinu svetovej recesie. Je preto otázne, či by ju nebol nútený presadzovať ktokoľvek na Barnierovom mieste. Ak tomu finančníci neveria, zostáva im veriť aspoň v základné poučky únie. „Portfóliá krajinám nedávam. Priraďujem ich jednotlivcom, Európanom,“ pripomenul ich Barroso.