Bratislava 17. mája (TASR) - Bez obrazov a búst klasických predstaviteľov budovania komunizmu - Marxa, Engelsa, či "súdruha" Lenina sa dnes v Bratislave uskutočnilo slávnostné zhromaždenie približne stovky slovenských komunistov pri príležitosti 80. výročia založenia Komunistickej strany Československa (KSČ).
Slávnosť sa začala za zvukov Piesne práce. Na stoličkách v zasadačke Demokratickej únie žien sedeli prevažne postarší občania, pričom niektorí si pri chôdzi pomáhali barlami, prípadne paličkou. Nad tribúnou sa týčil červený nápis: "Prácu, sociálne istoty a mier", ktorý spolu so znakom KSS bol jedinou výzdobou pripomínajúcou, že ide o stretnutie komunistov. Okrem pripomenutia hlavných medzníkov v histórii komunistov a "vyvodenia dejinných poučení" odovzdali 122 zaslúžilým členom Pamätné listy. Spomedzi známych predstaviteľov komunistickej éry bolo možno zhliadnuť aj bývalého člena ÚV KSS a vedúceho tajomníka Mestského výboru KSS v Bratislave Gejzu Šlapku. Bývalý člen Predsedníctva ÚV KSČ, 83-ročný Vasil Biľak sa pre zdravotné problémy ospravedlnil.
Komunistická strana Československa vznikla po rozchode so sociálnou demokraciou na tzv.ustanovujúcom zjazde v Prahe v dňoch 16.- 17. mája 1921. Prijala 21 podmienok Komunistickej internacionály a v roku 1929 po tzv. boľševizácii nastúpil do čela strany Klement Gottwald. V roku 1938 KSČ zakázali, po druhej svetovej vojne sa však stala jednou z najvýraznejších politických síl pôsobiacich v Národnom fronte. Po prevrate vo februári 1948 nastolila podľa sovietskeho vzoru diktatúru jednej strany. Pokusy o jej reformovanie v roku 1968 sa skončili neúspechom a okupáciou Československa vojskami Varšavskej zmluvy. "Vedúca úloha" KSČ v Československu zakotvená aj v ústave sa skončila až po Novembri 1989. Po rozdelení federácie vznikli Komunistická strana Čiech a Moravy a Komunistická strana Slovenska.
*mm som