Nemecký minister práce a sociálnych vecí a bývalý minister obrany Franz Josef Jung v piatok odstúpil. Nešťastný nálet v Afganistane zasiahol zatiaľ najvyššieho nemeckého predstaviteľa.
BERLÍN, BRATISLAVA. Franz Josef Jung doplatil na svoje tvrdenie, že pri septembrovom leteckom bombardovaní jednotiek Talibanu v Afganistane, zomreli iba extrémisti a v piatok odstúpil z ministerského kresla. Nahradí ho súčasná ministerka pre rodinu Ursula Von Der Leyenová.
„Kancelárke Merkelovej som oznámil, že odstupujem z funkcie. Preberám tak zodpovednosť za informačnú politiku ministerstva,“ povedal Jung nemeckým novinárom.
Jung v minulej nemeckej vláde ako minister obrany opakovane tvrdil, že pri americko–nemeckom leteckom útoku na severe Afganistanu, pri ktorom zomrelo 142 ľudí, nezahynuli nijakí civilisti. Neskôr sa však ukázalo, že pri útoku zomrelo najmenej 30 civilistov.
Denník Bild: Zatajili fakty
Nemecký bulvárny denník Bild priniesol informáciu, že vláda vedela o civilných obetiach už krátko po útoku 4. septembra a zatajovala o nich informácie. Spustil tak rezignácie na tých najvyšších postoch.
Jung v piatok zopakoval, že verejnosť a parlament vždy korektne informoval, chce však vraj svojím odstúpením ochrániť armádu pred nepodloženými útokmi médií a opozície.
Úder pre Američanov
Pre možné zamlčiavanie civilných obetí už deň pred ním odstúpili dvaja významní nemeckí predstavitelia – veliteľ armády, generál Wolfgang Schneiderhan, a štátny tajomník na ministerstve obrany Peter Wichert.
Nemecko je kľúčovým americkým spojencom v Afganistane, kde má viac ako štyri tisíc vojakov. Škandál môže napriek americkým žiadostiam o posily, ovplyvniť nemecké rozhodovanie o zvýšení počtu vojakov v Afganistane na budúci rok.