Peking si prvý raz stanovil cieľ v znižovaní emisií. Spolu s novinkami o účasti čínskeho premiéra a amerického prezidenta sú to pre summit v Kodani dobré správy. No na novom Kjóte sa lídri zrejme nedohodnú.
PEKING, BRATISLAVA. Na decembrový klimatický summit v Kodani sa chystá 191 štátov. Dôležité však je, koľko tam príde lídrov. A za posledné dva dni pribudli hneď dvaja. Najprv svoju účasť oznámil americký prezident Barack Obama. Včera aj s plánom na zníženie emisií prisľúbil pricestovať čínky premiér Wen Ťia-pao.
To podľa analytikov zvyšuje šancu, že politici sa dohodnú na menšom znečisťovaní ovzdušia. Už teraz je však jasné, že právne záväzná dohoda nebude.
Čína bude znižovať aj rásť
Čína, ktorá je považovaná za hlavného svetového znečisťovateľa klímy, si konkrétny cieľ znížiť emisie stanovila vôbec prvýkrát. Peking oznámil, že do roku 2020 chce znížiť emisie oxidu uhličitého na jednu jednotku HDP o 40 až 45 percent v porovnaní s rokom 2005.
Prečo treba novú dohodu?
Kjótsky protokol o znižovaní emisií vyprší na konci roku 2012. V decembri sa v Kodani koná klimatický summit, ktorý mal priniesť novú záväznú dohodu. Už teraz je jasné, že úspechom bude aj politická dohoda. Európska únia sa už vlani zaviazala, že do roku 2020 zníži emisie o 20% oproti roku 1990.
Plán Pekingu je podľa analytikov silným impulzom na pokračovanie vyjednávaní, ale na priemyselného obra je priskromný. Čínskej ekonomike umožní pokračovať v industrializácii a zároveň neznižovať celkový objem emisií.
Obamove limity
Čína navyše zdôraznila, že jej plán je „zaväzujúcim doma“. Či sa k nemu zaviaže aj v decembri pred ostatnými krajinami, je neisté. Nepozdáva sa jej totiž, že rozvinuté krajiny chcú radikálne znižovať emisie, samy sa mu však vyhýbajú.
To je aj prípad Spojených štátov, ktoré sú spolu s Čínou zodpovedné za 40 percent skleníkových plynov spôsobených ľudskou činnosťou. Obama pôjde do Kodane so sľubom znížiť emisie do roku 2020 o 17 percent pod úroveň roku 2005. Oproti roku 1990 je to podľa Reuters prepad o tri percentá. A to je hlboko pod 25 – 40 percentami, ktoré odporučila OSN.
Svetoví lídri naznačujú, že právne záväznú dohodu, ktorá od roku 2013 nahradí Kjóto, nedosiahnu. Úspechom bude politická dohoda. Aspoň na tú sa šance práve zvýšili.