Poliaci sa pridali k zopár európskym krajinám, ktoré trestajú komunizmus ako fašizmus. Nejasné je, čo všetko sa zakáže.
VARŠAVA, BRATISLAVA. Dva roky väzenia za nosenie trička s portrétom Che Guevaru? Pre fanúšikov marxistického revolucionára v Poľsku to čoskoro môže byť realita.
Novela Trestného zákonníka, ktorú schválili obe komory poľského parlamentu a do konca novembra by ju mal podpísať prezident Lech Kaczyński, podľa niektorých interpretácií takéto postihy povoľuje.
Poliaci sa v novele rozhodli zakázať nielen fašizmus, ale aj symboly komunizmu. Okrem hákového kríža tak bude trestné propagovať aj kosák, kladivo či päťcípu červenú hviezdu. „Trest do dvoch rokov môže dostať každý, kto produkuje, prechováva, prezentuje... symboly fašizmu, komunizmu alebo iného totalitarizmu,“ píše sa v novele.
Komunizmus ako fašizmus
Kým zákazy fašizmu sú bežné aj inde v Európe vrátane Nemecka, Francúzska či Slovenska, zakázať symboly komunizmu si trúfli iba niektoré krajiny bývalého bloku ako Maďarsko, Litva či Lotyšsko. Teraz sa k nim zrejme pridajú Poliaci. Prezidentov podpis sa očakáva.
Európske zákazy komunizmu
V roku 1994 zakázali spolu s hákovým krížom verejné používanie komunistických symbolov ako kosák, kladivo a červená hviezda v Maďarsku. V roku 2003 za to obvinili viceprezidenta Robotníckej strany Atillu Vajnaia, keď mal na demonštrácii oblečenú červenú hviezdu ako symbol medzinárodného robotníckeho hnutia. Vajnai sa odvolal na Európsky súd pre ľudské práva. Ten vlani rozhodol, že vo Vajnaiovom prípade bola porušená sloboda vyjadrovania. Súd navyše povedal, že maďarský zákon je nejednoznačný. Zákaz komunistických symbolov prijali aj v Litve a Lotyšsku.
So zákonom prišla splnomocnenkyňa pravicovej vlády a Donalda Tuska pre rodovú rovnosť. Veľkou podporovateľkou sa však rýchlo stala aj strana Právo a Spravodlivosť prezidenta Kaczyńského. „Nevidím žiaden rozdiel medzi týmito a nacistickými symbolmi,“ povedal bývalý premiér Jaroslaw Kaczyński.
Kritici hovoria, že zákon je vágny, keďže presne nedefinuje, čo je symbol komunizmu. Podľa poslanca PiS Stanislawa Pietu, ktorý zákon podporil, to môžu byť aj košele s nápisom CCCP, kosákom a kladivom, ale aj podobizne Lenina či spomínaného Che Guevaru. Výnimky zákon vymedzuje pre umelcov, zberateľov, výskum či školy.
Pobúrená ľavica
Zákon kritizuje najmä poľská ľavica, ktorá je po škandáloch v predchádzajúcich vládach v jasnej menšine. „Pre tvorcov novely mám radu, aby zobrali to kladivo zo symbolu ZSSR a silno sa buchli po hlave,“ povedal podľa servera Gazeta.pl poslanec ľavice Slawomir Kopyciński. Ľavica sa už so zákonom obrátila na ústavný súd.
Nejednoznačný výklad zákona, čo všetko vlastne môže zakázať, priznali aj poslanci vládnej Občianskej platformy.
„Malo by to zmysel, keby tam boli konkrétne veci,“ povedal podľa Gazety známy poslanec Tuskovej strany Janusz Palikot. Podľa excentrického poslanca sa schválením novely, ktorú podporil aj on, strana asi „zbláznila“.