LONDÝN. Uviedla to dnes britská komisia, ktorá sa zaoberá vyšetrovaním konfliktu.
Predstavitelia v Londýne boli v roku 2001 "viac znepokojení" vývojom v Líbyi, Iráne a Severnej Kórei, povedal bývalý šéf oddelenia proti šíreniu jadrových zbraní britského ministerstva zahraničných vecí Tim Dowse.
"V súvislosti s jadrovou otázkou a zbraňami, myslím si, že Irán, Severná Kórea a Líbya spôsobovali väčšie obavy ako Irak," potvrdil aj William Ehrman, riaditeľ odboru pre medzinárodnú bezpečnosť na britskom ministerstve zahraničných vecí.
Ako dodal, vtedajší ministri vlády boli opakovane varovaní, že informácie tajných služieb, podľa ktorých Irak vlastní chemické a biologické zbrane, boli "neisté".
Verejné vyšetrovanie o vojenskom zásahu v Iraku z roku 2003 sa v Británii začalo v utorok vypočúvaním svedkov. Komisia skúma tvrdenia, že vtedajší premiér Tony Blair využil údajnú hrozbu zbraní hromadného ničenia v Iraku na odôvodnenie účasti Británie na Američanmi vedenej invázii.
Predseda vyšetrovacieho výboru John Chilcot uviedol, že grémium je "nezávislé a apolitické". Nejde však o žiadny proces. "Nikto nestojí pred súdom," upozornil. Vyšetrovací výbor má preskúmať irackú politiku britskej vlády od roku 2001 až po stiahnutie britských vojakov z Iraku v lete 2009. Začiatkom budúceho roka by mali ako svedka vypočuť aj expremiéra Blaira.
Komisia vznikla už v lete tohto roka a výsledky vyšetrovania by mala predložiť do konca roka 2010. Vyšetrovanie by mohlo vládnucich labouristov premiéra Gordona Browna vystaviť tlaku pred blížiacimi sa voľbami, naplánovanými na jar roku 2010. Kritici však namietli, že nikoho nebude možné brať na súdnu zodpovednosť a výsledky vyšetrovania nemožno očakávať pred voľbami. Medzi svedkami, ktorých počas vyšetrovania vypočujú, sú aj bývalí vysokí predstavitelia ministerstva obrany a zahraničných vecí.
Vtedajší premiér Tony Blair viedol proti vôli väčšiny Britov po boku USA vojnu proti režimu irackého prezidenta Saddáma Husajna. Britská opozícia a skupiny na ochranu ľudských práv už roky požadovali nezávislé vyšetrovanie. Po stiahnutí britských vojakov z Iraku dal premiér Brown tejto veci zelenú. Počas nasadenia v Iraku prišlo o život 179 britských vojakov.
Zdroj: DPA