BRUSEL, BRATISLAVA. Červený klobúk a ešte červenší nos. Herman Van Rompuy ako šašo.
Tak pravicového belgického premiéra zobrazila Belgická strana pracujúcich v nedávnej kampani. Medzitým sa Van Rompuy stal prvým európskym prezidentom. A jeho sestra, ktorá za stranu kandidovala v júnových eurovoľbách, sa o bratovi rozhodla prehovoriť.
Strana pracujúcich
Na rozdiel od belgického premiéra, ktorý dokázal spojiť rozhádaných Flámov a Valónov, je presvedčená ľavičiarka. Dokonca až tak, že Európsku úniu považuje za príliš kapitalistickú. „Únia je len o súťaži a obchode,“ povedala Van Rompuyová britským novinám Daily Telegraph.
Sestrička v univerzitnej nemocnici v Leuvene do politiky vstúpila na protest. Nepáčili sa jej snahy belgickej vlády privatizovať zdravotníctvo.
Korene jej strany sú marxistické. O novej dani, ktorú chce navrhnúť jej brat, povedala, že ju zaplatia chudobní. Namiesto nej presadzuje milionársku daň pre horné dve percentá.
Mierové hnutie
Debatám o komunizme sa Van Rompuy nemusí vyhnúť ani mimo svojej rodiny. Nová šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová za mladi pôsobila v Hnutí za jadrové odzbrojenie.
To počas studenej vojny podľa sovietskych archívov financoval aj Sovietsky zväz. A Ashtonová mu robila pokladníčku a zastupovala ho na stretnutiach britskej komunistickej strany. Sama však členkou nebola.
Hoci je Van Rompuy ako praktikujúci katolík verný pravici, s Ashtonovej minulosťou nemusí mať problém.
„Hnutie za jadrové odzbrojenie bolo mierové. Bola v ňom polovica britskej vlády. Znamená to akurát, že Ashtonová bola mladá a idealistická,“ hovorí analytik Tomáš Valášek.
A Van Rompuyova sestra? S bratom sa o politike už nerozpráva.