BRUSEL, BRATISLAVA. Prvý európsky prezident sa zrejme nechystal navrhnúť ako prvú vec nové dane. Nápad s európskou daňou predniesol minulý týždeň na uzavretom rokovaní vplyvných osobností, takzvanej Bilderberskej skupiny. Obsah zasadnutia vrcholných politikov, bankárov a obchodníkov však niekto vyniesol. A Van Rompuy musel s pravdou von.
„Financovanie sociálneho štátu, bez ohľadu na sociálnu reformu, ktorú implementujeme, si bude vyžadovať nové zdroje. Možnosť finančných odvodov na európskej úrovni musí byť vážne posúdená,“ vyhlásil Van Rompuy.
Peniaze by do Bruselu podľa neho mohli tiecť v podobe zelenej dane alebo ako daň za špekulatívne operácie s menami.
Šéf Európskej komisie José Manuel Barroso s podobným nápadom prišiel už skôr. Brusel by si podľa neho bral isté percento z DPH a z daní z pohonných látok v členských štátoch.
Zavedenie eurodane by tak automaticky nemuselo viesť k novým poplatkom. Zmenil by sa len tok peňazí do bruselskej pokladnice. Doteraz ich vyplácali štáty, po novom by sa odvádzali priamo z daní občanov.
Daň na finančné transakcie, hoci na svetovej úrovni, dávnejšie navrhol aj britský premiér Gordon Brown.
Proti akejkoľvek európskej dani však už teraz broja britskí konzervatívci. Tí sa po jarných voľbách stanú v Británii zrejme vládnou stranou a Van Rompuyov prvý návrh by najskôr zablokovali.