Berlín 17. mája (TASR) - Najnovšie genetické výskumy dokazujú, že kastovný systém v Indii vytvorili indoeurópski prišelci zo severného Afganistanu. Predstavitelia najvyšších spoločenských kást v Indii sa totiž geneticky podobajú na Európanov oveľa viac ako ľudia pochádzajúci z nižších kást, vyhlásil výskumník Michael Bamshad z Ústavu pre humánnu genetiku v americkom Salt Lake City.
Predkovia Indoeurópanov pochádzajú z východnej Ukrajiny a juhoruských stepí a okrem Indie osídlili v mladšej dobe kamennej vo viacerých etapách aj Európu, Anatóliu a Perziu. Podľa poznatkov vedcov sa do Indie sťahovali v prvom rade indoeurópski muži - žien bolo menej.
"Indickí muži majú po genetickej stránke k Európanom všeobecne bližšie ako indické ženy," tvrdia vedci. Po genetickej stránke sa Európanom najviac približuje kasta bojovníkov - kšátrija.
Snaha nespreneveriť sa genetickému fondu a skutočnosť, že do Indie sa dostal menší počet indoeurópskych žien, sa odrazila aj prísnych rituáloch a tradíciách. Do dnešných dní platí zásada, že indické ženy sa môžu vydať napríklad aj za muža z vyššej kasty, sobáš muža z nižšej kasty napríklad s príslušničkou kasty bráhmanov naproti tomu zakázaný.
Štúdia amerických vedcov nadchla aj nemeckých expertov, ktorí v nej vidia potvrdenie svojich teórií o putovaní Indoeurópanov, korí sa do Indie dostali zo severu Afganistanu. Túto skutočnosť potvrdzujú predovšetkým mená, obsiahnuté v indických posvätných textoch védach. V nich sa spomína napríklad afganská rieka Kábul.
Systém kást sa v Indii ujal približne okolo roku 1000 pred n.l. Staré kastovné delenie sa nazýva varna, čo v preklade znamená farba. Systém kást zatlačil do úzadia prapôvodných obyvateľov Indie s tmavšou farbou pokožky drávidského pôvodu, ku ktorým patria dnes napríklad Tamilovia, bojujúci za nezávislosť na severe Cejlónu.