BRUSEL. Európska únia ide na decembrovú kodanskú konferenciu OSN o klimatických zmenách jednotná a dobre pripravená s cieľom dosiahnuť v dánskej metropole úspech. Uviedol to dnes v Bruseli švédsky minister životného prostredia Andreas Carlgren na mimoriadnom zasadnutí Rady EÚ pre životné prostredie, ktoré bolo posledným prípravným stretnutím na rokovania v Kodani.
Pre EÚ nie je kodanská konferencia len nejakým krokom, ale míľnikom v jej boji proti klimatickým zmenám, tvrdí švédsky minister, ktorý rokovania viedol. Od konferencie sa očakáva nová medzinárodná dohoda o boji proti globálnemu otepľovaniu, ktorá má nahradiť Kjótsky protokol. Predpokladá sa, že sa dosiahne len politická dohoda, pričom právne záväzné detaily by sa doplnili v nasledujúcich mesiacoch. Účasť na konferencii zatiaľ potvrdilo 65 hláv štátov a predsedov vlád a ďalší o účasti uvažujú.
"EÚ sa bude snažiť o dosiahnutie rozsiahlej dohody zahŕňajúcej všetky krajiny. Všetci musia predložiť dostatočné návrhy na redukciu emisií a financovanie. Platí to pre priemyselne rozvinuté krajiny, vrátane USA, ako aj pre rýchlo sa rozvíjajúce ekonomiky, kam patrí Čína," vyhlásil Carlgren. Kodaň musí podľa neho tiež znamenať začiatok prijímania opatrení proti odlesňovaniu.
Cieľom EÚ v boji proti klimatickým zmenám je obmedziť zvyšovanie globálneho otepľovania na maximálne dva stupne Celzia, k čomu je potrebné, aby rozvinuté krajiny znížili svoje emisie skleníkových plynov o 25-40 percent do roku 2020 v porovnaní s úrovňou v roku 1990. Do roku 2050 by malo ísť o 80- až 95-percentnú redukciu. EÚ už prijala balík opatrení, ktoré majú zaistiť do roku 2020 pokles o 20 percent a v prípade, že sa k týmto snahám pripoja aj ďalšie krajiny, je EÚ pripravená na 30-percentnú redukciu.
Podľa švédskeho ministra, ktorého krajina EÚ v súčasnosti predsedá, mnohé členské krajiny zdôrazňujú, že EÚ má byť pripravená na 30-percentnú redukciu a mala by vyvíjať nátlak na ostatné štáty, aby sa zaviazali k ambicióznejším cieľom.
"Sme veľmi blízko 30 percentám, ale potrebujeme záväzky od ostatných krajín. Pre dosiahnutie úspechu je absolútne kľúčové, aby sa pripojili aj USA a Čína," zdôraznil švédsky minister.
Podľa komisára pre životné prostredie Stavrosa Dimasa by bol 30-percentný cieľ lepší, pretože by sa tak na ostatných vyvíjal nátlak dávaním príkladu.
"Morálny tlak by bol oveľa väčší," myslí si Dimas, dodávajúc, že ide o jeho osobný názor.