Na Britských ostrovoch sa rozbehne vyšetrovanie, ako to bolo so vstupom do vojny v Iraku. Okrem iného to bol chaos. Veď načo by vojaci potrebovali objednané lyže?
LONDÝN, TEL AVIV. Britská verejnosť sa má dozvedieť, ako to bolo s plánovaním irackej vojny aj povojnového vývoja v krajine. Komisia, ktorá vyšetruje okolnosti irackej vojny, začne v utorok vypočúvať vysoko postavených štátnych úradníkov aj politikov.
Z dokumentov, čo unikli do britských médií, vyplýva, že prípravu vojny aj vojnu samotnú sprevádzal chaos. Navyše je zrejmé, že politici verejnosti nehovorili vždy pravdu.
Blairovo svedectvo
Aj preto je najočakávanejšou výpoveď bývalého premiéra Tonyho Blaira. Toho podľa mnohých slepé nasledovanie Georgea Busha v irackom ťažení stálo veľa popularity. Blair bude vypovedať na začiatku budúceho roka.
Bude to o tom, či šlo o múdre rozhodnutie, založené na dobrých informáciách.
John Chilcot, predseda vyšetrovacej komisie
Vyšetrovanie nariadil jeho nasledovník Gordon Brown. Najprv malo byť neverejné, ale po nátlaku rodín vojakov zabitých v Iraku aj aktivistov, Brown zmenil názor. Výsledky vyšetrovania, ktoré vedie dlhoročný štátny úradník sir John Chilcot, budú známe až po budúcoročných britských parlamentných voľbách. Je to preto, aby neovplyvnili voličov. Kritici však spochybňujú objektivitu komisie, ktorú ustanovila vláda.
Do britských médií medzitým unikli dokumenty z interného vyšetrovania ministertsva obrany o chabej príprave na vojnu. Noviny Sunday Telegraph citovali výpovede dôstojníkov, podľa ktorých sa vojnu v Iraku podarilo vyhrať len vďaka slabosti Saddámovej armády.
Lyže v púštnej krajine
Dôstojníci hovorili, že vojaci nemali dosť munície, že komunikačná technika jednoducho nezvládla iracké horúčavy.
Chaos a nedostatok koordinácie mal dokumentovať fakt, že vojaci do Iraku dostali spolu s vybavením do púšte aj zásielku lyží. „Schopnejší nepriateľ by nás pravdepodobne za naše nedostatky tvrdo potrestal,“ citujú noviny z dokumentov komisie ministerstva obrany.
Vyplýva z nich tiež, že Tony Blair nehovoril pravdu o tom, kedy sa Briti začali pripravovať na vojnu so Saddámom Husajnom. V júli 2002 Blair v parlamente poprel, že by sa chystal na vojnu. Vyšetrovanie ministerstva obrany však ukazuje, že s prípravami na vojnu sa začalo na začiatku roka 2002.
Tretie v poradí
Británia zažila už dve veľké vyšetrovania vojny v Iraku, z ktorých vyšla Blairova vláda viac-menej čistá. V jednom skúmali samovraždu vedca Davida Kellyho, ktorý vládu obvinil z toho, že upravila správy o Saddamových zbraniach hromadného ničenia, aby vyzerali viac „sexi“. V druhom úlohu spravodajských služieb pri plánovaní vojny.
Britský denník Guardian, ktorý vládu za účasť vo vojne kritizoval, napísal, že ani súčasné vyšetrovanie neodpovie na otázku, či bola vojna so Saddamom Husajnom legálna.