WASHINGTON. Americký prezident Barack Obama bude v pondelok opäť rokovať so svojimi poradcami z Národného bezpečnostného tímu o novej vojenskej stratégii v Afganistane.
Na schôdzku s plánovaným začiatkom o 8:00 miestneho času (piatok 02:00 SEČ) by sa mali dostaviť aj viceprezident USA Joe Biden, minister obrany Robert Gates a šéfka diplomacie Hillary Clintonová.
Veliteľ ozbrojených síl Spojených štátov amerických a Severoatlantickej aliancie v Afganistane koncom septembra varoval, že v priebehu budúceho roka bude misia v ázijskej krajine potrebovať viac vojakov, inak "pravdepodobne skončí zlyhaním". Generál Stanley McChrystal po hrozivom zhodnotení osemročného konfliktu požiadal Baracka Obamu o ďalších 40 tisíc mužov.
Na amerického lídra sa spustila kritika, pretože o ďalšej stratégií rozhoduje už od augusta. V tejto súvislosti Obama uviedol, že sa "nechce unáhliť a novú stratégiu si potrebuje dobre rozmyslieť, aby sa správne rozhodol".