SOUL. Demilitarizovaná zóna medzi Severnou a Južnou Kóreou sa za vyše polstoročie rozdelenia polostrova vyvinula na prírodnú rezerváciu.
Juhokórejskí vedci uskutočnia v decembri ekologický prieskum centrálnej časti zóny, ktorý by mohol viesť k vyhláseniu tejto oblasti za prírodnú rezerváciu UNESCO v roku 2012. Vláda v Soule počíta aj s rozvojom ekoturizmu v oblasti.
"Ekosystém v demilitarizovanej zóne je jedinečný, keďže sa mohol 56 rokov vyvíjať bez ľudských zásahov," vysvetlil Kim Kwi-gon, profesor Národnej univerzity v Soule.
Po uzavretí prímeria, ktoré ukončilo v roku 1953 kórejskú vojnu, vznikla v okolí hranice oddeľujúcej sever a juh polostrova štyri kilometre široká a 248 kilometrov dlhá nárazníková zóna. Vstup do nej prísne kontrolovala armáda, čo umožnilo nerušený vývin lokálnej fauny a flóry.
Tím juhokórejských vedcov uskutoční prieskum na oboch stranách hranice. Ich úlohou bude zmonitorovať výskyt živočíchov v oblasti, predovšetkým veľkých cicavcov, sťahovavých vtákov a potenciálne aj ohrozených druhov, napríklad vzácnych mačiek bengálskych.
Juhokórejská organizácia pre cestovný ruch už v súčasnosti ponúka zájazdy zamerané na ekoturizmus v demilitarizovanej zóne. O povolenie na vstup do stráženého pásma však musia záujemcovia žiadať armádu a ministerstvo turizmu.
Informovala agentúra DPA.