BAGDAD.
Sunnitský viceprezident vetoval časť kľúčového volebného zákona. Požaduje viac poslaneckých kresiel pre Iračanov žijúcich v zahraničí, z ktorých väčšinu predstavujú práve sunnitskí Arabi. Iracká volebná komisia následne pozastavila všetky prípravy na voľby plánované na 18. januára.
To by mohlo zhatiť aj plány na stiahnutie všetkých amerických bojových jednotiek do konca augusta 2010. Sťahovanie by sa malo začať približne dva mesiace po voľbách v prípade, ak situácia v Iraku zostane stabilná.
Iracký najvyšší federálny súd označil Hášimího veto za neplatné. Predseda parlamentu Ajád Samarráí však zdôraznil, že uznesenie súdu nemá právne záväzný charakter. O prípadnom zrušení viceprezidentovho veta môžu rozhodnúť len irackí poslanci.
Nový kompromisný volebný zákon schválil iracký parlament 8. novembra po dlhých týždňoch politických sporov. Šiitský prezident Núrí al-Malíkí označil postup viceprezidenta, ktorý vrátil legislatívu do parlamentu, za hrozbu pre ďalší vývoj irackej demokracie.
Parlament môže Hášimího veto anulovať už len niekoľko dní, pretože zákon musí byť prijatý 60 dní pred voľbami a posledným možným dátumom pre konanie volieb je podľa väčšinových irackých šiitských moslimov 23. január 2010.
Ak sa nenájde riešenie, Irak bude nútený posunúť voľby o mesiac, po skončení šiitského náboženského festivalu Arbaín, čo by podľa západných diplomatov a predstaviteľov OSN bolo protiústavné.
Nachádzajúce voľby sú v Iraku vnímané ako prelomové, pretože krajina sa pomaly vymaňuje zo sektárskeho krviprelievania spusteného inváziou Spojených štátov do krajiny z roku 2003. Úplné stiahnutie amerických jednotiek by malo prebehnúť do konca roka 2011.
Parlament diskutuje o tom, či môže Hášimího veto odmietnuť a poslať zákon späť prezidentskej rade, alebo či v ňom najprv musí urobiť zmeny. Podľa podpredsedu parlamentu Chálida Attíju sa o otázke rozhodne v pondelok.
Informovala agentúra Reuters.