PETROHRAD, BRATISLAVA. Prišiel, skritizoval, nič nezmenil. Tak by sa dali charakterizovať posledné vystúpenia ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva. Ten si v poslednom období zvykol zaútočiť do vlastných radov, ale veľmi nekonkrétne a bez efektu.
Inak tomu nebolo ani na víkendovom zjazde najväčšej ruskej strany Jednotné Rusko, ktorá ovláda ústavnú väčšinu v parlamente a po októbrových kontroverzných regionálnych voľbách aj posledné zvyšky krajiny.
Kritika Putina. Nepriama
Neoficiálny líder strany premiér Vladimir Putin sedel v prvom rade a znudene listoval v papieroch, keď sa jeho nástupca na prezidentskom poste pustil do kritiky Jednotného Ruska.
Medvedev ho obvinil zo spiatočníctva a nevynechal ani nedávne voľby. Niektorí straníci si ich podľa neho pomýlili s administratívnym procesom. „Je potrebné zbaviť sa takých ľudí aj zvykov," povedal prezident v prejave, ktorý vysielali ruské televízie naživo. Jeho kritika však bola nekonkrétna a neadresná, podobne ako v nedávnom prejave v parlamente, keď zhodnotil ruskú ekonomiku ako archaickú, založenú na predaji energetických surovín.
Ani v sobotnom prejave v Petrohrade, kde sa narodil podobne ako Putin, nemenoval Medvedev vinníkov ani nenavrhol kroky, ako to zmeniť. Dopadlo to podobne ako po povolebnom bojkote ruskej dumy všetkých strán s výnimkou Jednotného Ruska. Vzbura vtedy nevydržala ani dva dni a na podivnom výsledku regionálnych volieb sa nič nezmenilo.
Prezidentov slovný výpad ukončil potlesk, po ktorom si zarečnil premiér Putin.
Dvaja kamaráti
Na Medvedevovu kritiku nereagoval, zato svetové agentúry neskôr vysielali fotografie z ich idylického posedenia v petrohradskej reštaurácii.
Ak nerátame oživenie vedenia strany o saxafonistu, filmového režiséra či petrohradskú gubernátorku, jedinou kozmetickou zmenou po zjazde bolo rozšírenie stanov. To prikazuje kandidátom Jednotného Ruska, aby sa zúčasťňovali predvolebných debát so súpermi. Doteraz brali svoje víťazstvá až príliš samozrejme.
Analytici dávajú Medvedevove kritické vystupovanie do súvislosti s prezidentskými voľbami, ktoré čakajú Rusko v roku 2012. Ani Medvedev a ani Putin, ktorému umožňuje zmena ústavy znovu kandidovať, sa zatiaľ nevyjadrili, či sa na nich zúčastnia. Obaja zrejme o post majú záujem, nechcú však ísť proti sebe. Prezidentova kritika je preto vnímaná ako pokus vymedziť sa od premiéra, ktorý je stále považovaný za najvplyvnejšieho muža v krajine.
Medvedev, ktorý na rozdiel od svojho predchodcu nepôsobil v tajných službách, sa snaží vyvolávať dojem liberálneho vodcu. Problémom je, že za rok a pol, čo je formálne najsilnejším mužom v krajine, zostalo len pri slovách.