BRATISLAVA. BUDAPEŠT. Budapeštianski veľvyslanci deviatich vyspelých krajín, Spojených štátov, Nemecka, Veľkej Británie, Japonska, Francúzska, Holandska, Belgicka, Nórska a Švajčiarska sa odhodlali k mimoriadnemu kroku.
V stredu vydali spoločné vyhlásenie, podľa ktorého netransparentné správanie „v jednotlivých oblastiach verejných služieb, médií, celoštátnej dopravnej infraštruktúry“ v Maďarsku môže odrádzať zahraničných investorov.
Podľa odborníkov ide v diplomacii o veľmi neobvyklý krok a vážne varovanie. Za spoločnou akciou veľvyslancov stojí podľa medzinárodného právnika Tamása Kendeho tlak veľkých zahraničných firiem z ich krajín, ktoré v poslednom čase získali v Maďarsku veľmi nepríjemné skúsenosti.
Skorumpovaná krajina
Maďarsko veľvyslanci nepriamo označili za skorumpovanú krajinu, v ktorej funguje zvoľa a vyhlásenie reaguje na konkrétne kauzy, ktoré rozvírili domáci verejný život, povedal Kende vo štvrtok v Maďarskej televízii. Podľa štúdie vypracovanej pre štátnu radu pre verejné obstarávanie, sprevádza korupcia viac ako polovicu verejných zákaziek v krajine.
U našich susedov sa túto jeseň prevalilo niekoľko škandálov, pri ktorých boli poškodení zahraniční investori. Posledné v rade zatiaľ bolo výberové konanie na vysielacie frekvencie pre dve celoštátne rádiá. Nevyhrali v nich doterajší držitelia frekvencií, obľúbené rozhlasové stanice Sláger a Danubius, ale neznáme spoločnosti, ktorých ponuky sú podľa odborníkov ekonomicky úplne nereálne.
Podľa maďarských médií stála za neočakávaným rozhodnutím zákulisná dohoda dvoch veľkých strán, vládnych socialistov a opozičného Fideszu. Prekážalo im, že boli obe stanice, za ktorými stoja zahraniční investori (Sláger napríklad patrí Američanom), príliš nezávislé. Najprv sa pokúšali majiteľov staníc vydierať, aby výrazný podiel z majetku predali podnikateľom blízkym obom stranám, a keď neuspeli, prihrali frekvencie im blízkym firmám.
Obe stanice skončili s vysielaním o polnoci na štvrtok. Pred sídlom Danubiusu sa so svojím rádiom prišlo rozlúčiť asi dvetisíc ľudí. Majitelia oboch staníc sa obrátili na súdy. Kauzou sa zaoberali významné médiá ako Financial Times či Economist.
Príprava na vládu Fideszu?
Ďalší škandál sa týka vodárne mesta Pécs na juhozápade Maďarska. Vedenie mesta pred pol rokom prevzal opozičný Fidesz. Nové vedenie mesta na jeseň náhle ovládlo aj miestnu vodárenskú firmu, ktorej hlavným vlastníkom je francúzsky investor. Jeho zástupcom a dovtedajším šéfom firmy násilím zabránili vstúpiť do podniku.
Týždenník Magyar Narancs publikoval pred mesiacom analýzu, podľa ktorej má byť činnosť fideszáckeho vedenia Pécsu akousi skúškou na vládu Fideszu, ktorá by mala prísť po budúcoročných parlamentných voľbách. Strana často kritizuje nadnárodný kapitál a sľubuje oklieštiť jeho pozície v Maďarsku.