Londýn 17. mája (TASR) - Ľudský mozog je veľmi citlivý orgán a na to, aby riadne fungoval, potrebuje okrem iného prísun kyslíka. Ak ho má nedostatok, vzniká mozgová porucha a tá už je zvyčajne trvalá, pretože mozog sa na rozdiel od iných orgánov nedokáže tak ľahko zotaviť. Lekári z londýnskej detskej nemocnice však vyvinuli novú techniku, ktorá znamená dôležitý prelom v tejto oblasti, konštatuje britská rozhlasová stanica BBC.
Predčasne narodené deti sú na zmeny hladiny kyslíka najcitlivejšie. Doteraz však lekári nepoznali žiadny priamy spôsob ako merať množstvo kyslíka v mozgu novorodenca. Vedeli to síce odhadnúť pomocou hladiny kyslíka v krvi, ale tento test nevaruje pred prípadným krvácaním do mozgu. Londýnski pediatri však vyvinuli nový prístroj, ktorý meria hladinu kyslíka priamo v mozgu dieťaťa.
Prístroj vysiela infračervený lúč, ktorý sfarbí krv v mozgu v závislosti od obsahu kyslíka. Ak je krv okysličená, pod infračerveným svetlom ostane červená, ale ak je hladina kyslíka nízka, monitor ukáže modrú farbu krvi. Vďaka tejto metóde už lekári nemusia posielať vzorky krvi do laboratória na analýzu a v prípade potreby môžu zasiahnuť okamžite, uzatvára BBC.