SME

Kosovo prešlo testom demokracie

Kosovské voľby do samospráv prebehli podľa štandardov, hovoria pozorovatelia. Najväčším problémom bola nízka účasť a bojkot srbskej menšiny.

Kosovskí Srbi z Gračanice nakoniec voliť boli. Aspoň 27 percent z nich.Kosovskí Srbi z Gračanice nakoniec voliť boli. Aspoň 27 percent z nich. (Zdroj: ČTK/AP)

PRIŠTINA, BRATISLAVA. Uznalo ho len 63 štátov sveta, mnohí ho pre silnú medzinárodnú prítomnosť stále nazývajú pološtátom. Iní používajú prívlastok narkoštát pre bujnejúci organizovaný zločin. Po nedeľnom prvom kole volieb do samospráv je však isté jedno. Kosovo splnilo prvý test demokracie. Podľa predbežných výsledkov bola najúspešnejšia strana premiéra Hashima Thaciho.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O nič horšie ako v Bulharsku Prvýkrát od vyhlásenia nezávislosti vo februári 2008 od Srbska si Priština sama organizovala voľby. A podľa pozorovateľov úspešne.

SkryťVypnúť reklamu

Lokálne voľby O 20 z 36 miestských obvodov sa rozhodne v druhom kole. Päť miest získala strana premiéra Thaciho, štyri opozičná AAK expremiéra Haradinaja. Srbské strany majú tri nové obvody. Účasť bola 45 percent. Zo Srbov sa zúčastnilo 8 percent.

Doris Pack, ktorá stála na čele pozorovateľov z Európskeho parlamentu, povedala, že jej tím si nevšimol žiadne narušenia volieb či obvinenia z podvodu. To podľa nej dokazuje, že Kosovo dosiahlo istú úroveň zrelosti.

„Bol som veľmi prekvapený. Bolo to pokojné. Samozrejme, na balkánske pomery,“ povedal SME nemenovaný európsky diplomat, ktorý priebeh hlasovania monitoroval na západe krajiny.

S volebnými lístkami sa podľa neho nemanipulovalo, sloboda prejavu pred voľbami zostala zachovaná. „V porovnaní s minulosťou je to posun dopredu,“ uviedol diplomat.

SkryťVypnúť reklamu

Kosovské voľby obstoja aj v porovnaní s inými krajinami regiónu. Pri vlaňajšom hlasovaní v susednom Macedónsku sa strieľalo. V Bulharsku, ktoré je členom Európskej únie, sa údajne bežne kupujú hlasy. Kosovčanom síce na rozdiel od iných krajín pomáhajú s prípravou medzinárodné organizácie, no v komisiách sedeli domáci.

Hlavný problém volieb sa podľa analytikov netýkal zákona, ale účasti. Oficiálne prišlo k urnám len 45 percent z 1,5 milióna registrovaných voličov. Pripisujú to zlej ekonomickej situácii. V Kosove je 40-­percentná nezamestnanosť.

Neprišli členovia komisie Z politických dôvodov zase voľby bojkotovalo vyše 90 percent kosovských Srbov. Vyzval ich na to Belehrad, ktorý väčšinovo albánske Kosovo stále považuje za svoju provinciu. „V dvoch srbských dedinách, ktoré som navštívil, miestnosti ani nemohli otvoriť,“ povedal diplomat. „Neprišli členovia komisie.“

SkryťVypnúť reklamu

Ani to však neplatilo všade. Vo väčšinovo srbskej Gračanici bola účasť až 27 percent.

Najprv musí Kosovo uznať Slovensko

Európska únia nemôže od Srbska chcieť, aby uznalo Kosovo. Najprv sa k tomu musia odhodlať všetky štáty únie, hovorí TANJA MIŠČEVIČ, srbská analytička a bývalá šéfka vládneho Úradu pre európsku integráciu.

Je pre Srbsko dobrá správa, že na voľbách v Kosove sa zúčastnili aj niektorí Srbi?

„Srbská vláda v prvom rade tvrdila, že podmienky pre Srbov neboli uspokojivé v rámci demokratických štandardov volieb. Srbov nežiadali, aby nevolili, ale naznačili im, aby premýšľali múdro. Ale sú aspoň tri obvody, kde Srbi vyhrali väčšinu miest, čo je dobré znamenie. A na druhej strane sú to obvody, ktoré podporovala srbská vláda. Bude však veľmi zložité vyriešiť, kto bude v týchto obvodoch vládnuť.“

SkryťVypnúť reklamu

Je to teda pre Srbsko dobrá správa?

„Pre mňa je najdôležitejšou otázkou, či je to dobré pre občanov. Nie pre srbskú vládu, ktorá chce pomáhať Srbom v Kosove. Ak je to dobré pre ľudí, ktorí tam žijú, je to dobré aj pre srbskú vládu.“

Možno považovať účasť niektorých Srbov na voľbách za pokrok v zmierení medzi komunitami?

„Ale oni nikdy úplne nebojkotovali. Srbi v kosovskej vláde majú aj jedného ministra. Na voľbách sa zúčastňovali vždy, menilo sa len číslo.“

Je možné, že Srbsko v blízkej dobe uzná Kosovo? Niektorí európski diplomati tvrdia, že Belehrad to bude musieť urobiť pred vstupom do Európskej únie.

„Ja tú otázku môžem obrátiť. Uzná Kosovo Slovensko? Pokiaľ je v Európskej únii aspoň jedna krajina, ktorá neuznáva nezávislosť Kosova, nemôže to Európska únia žiadať od nás. Je veľmi dôležité tento typ otázky neklásť, nespájať budúci status Kosova s európskou integráciou Srbska. Pretože, ak s tým prídete, zvýši to odpor u verejnosti v Srbsku.

SkryťVypnúť reklamu

Ja navrhujem: Sústreďme sa na úlohy. Byť členom únie je výsledok. Hlavný zmysel je proces integrácie samotný. Zmeniť právny a politický systém a vybudovať ekonomický systém, ktorý bude založený na súťaži. Uznanie Kosova nie je otázkou dňa.“

Pokrok Srbska v integrácii blokuje generál Ratko Mladič na úteku. Predseda rady pre spoluprácu s Haagom Rasim Ljajič sľúbil, že ak ho do konca tohto roka nechytia, rezignuje. Bude Mladič vo väzení do konca roka?

„Ak si všímate signály zo zahraničia, musíme veriť, že ho dolapia."

Pavol Szalai

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 405
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 846
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 138
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 954
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 797
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 834
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 190
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva 1 578
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Dôvodom je snaha zabrániť šíreniu slintačky a krívačky.


TASR 2
Omša sa konala v Sixtínskej kaplnke.

Nový najvyšší pontifex má na najbližšie dni nabitý program.


TASR 1
Čínsky a ruský prezident počas prehliadky na Červenom námestí.

Putin rokoval v Kremli s čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom.


TASR
Trosky vojenského lietadla Y-12 čínskej výroby na Srí Lanke.

Stroj sa pri manévri zrútil do jazera.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu