Bratislava 19. novembra (TASR) - Odstúpenie nízkonákladového leteckého prepravcu Wizz Air od plánov zriadiť svoju základňu na Slovensku sa dalo podľa bratislavského letiska očakávať. Prepravca totiž začal mať neprijateľné neekonomické požiadavky.
"Tak sme, pochopiteľne, začali mať pocit, že tieto povedzme úplne neštandardné požiadavky smerujú viac-menej k tomu, aby sa našlo nejaké vysvetlenie, prečo tie jednania nedopadnú dobre," povedal na dnešnej tlačovej konferencii riaditeľ obchodu a marketingu a. s. Letisko M. R. Štefánika - Airport Bratislava (BTS) Radek Zábranský. V prípade ekonomických otázok sa bratislavské letisko s Wizz Air v zásade dohodlo. "Bohužiaľ, tie neekonomické požiadavky boli takého charakteru, že pre nás neboli viac-menej prijateľné," vysvetlil.
Letisko by sa totiž muselo zaviazať k veciam, ktoré by boli podľa Zábranského ťažko riešiteľné. BTS malo napríklad prevziať plnú zodpovednosť za ochranu lietadiel pred stretom s vtákmi do určitých letových hladín. Wizz Air odmietol pristúpiť na akýkoľvek záväzok z hľadiska objemu prepravených cestujúcich. Mal tiež požiadavku, aby sa zmluva riadila anglickým právom, pričom spoločnosť je maďarská.
Spoločnosť Wizz Air dnes informovala o zdĺhavých a neúspešných rokovaniach s vedením bratislavského letiska. "Sme sklamaní, že sme neboli schopní dosiahnuť dohodu o obchodných podmienkach s letiskom Bratislava," konštatoval výkonný viceprezident spoločnosti Wizz Air John Stephenson. Dôsledkom tohto rozhodnutia je aj zastavenie prevádzky linky Bratislava Rím Fiumicino od 11. januára budúceho roka.
Prepravca lieta momentálne z Bratislavy do Ríma štyrikrát do týždňa. Linku do metropoly Talianska prevádzkuje aj írsky prepravca Ryanair trikrát týždenne. Podľa Zábranského by toto spojenie ešte "znieslo" dve dodatočné linky.
Wizz Air, najväčšia nízkonákladová letecká spoločnosť v strednej a východnej Európe, prevádzkuje viac ako 150 letov v 21 krajinách. V ostatných 12 mesiacoch prepravila vyše 7,5 milióna pasažierov. Letový park spoločnosti v súčasnosti pozostáva z 26 lietadiel typu Airbus A320, ktoré lietajú z 11 základní v Poľsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, na Ukrajine a v Českej republike.
UPOZORNENIE:
TASR ponúka k správe zvukový záznam.