New York 11. apríla (TASR) - Medzinárodné spoločenstvo podniklo dnes konečný krok k vytvoreniu stáleho trestného tribunálu pre stíhanie páchateľov vojnových a iných ťažších zločinov.
Dlhoročné úsilie sa zavŕšilo na skromnom obrade v newyorskom sídle OSN, kde Rímska zmluva z roku 1998 získala 60. ratifikáciu potrebnú na to, aby vstúpila do platnosti, čo sa stane 1. júla.
Príslušné dokumenty odovzdalo spoločne desať krajín - Slovensko, Bosna, Bulharsko, Írsko, Jordánsko, Kambodža, Kongo, Mongolsko, Niger a Rumunsko, aby česť byť 60. krajinou nepripadla jednému štátu. Dohodu o vytvorení Medzinárodného trestného súdu (ICC) tak ratifikovalo celkovo 66 krajín.
"Požadovaný počet 60 ratifikácií pre to, aby Rímsky štatút vstúpil do platnosti, bol dosiahnutý," povedal šéf právneho oddelenia OSN Hans Corell. "Bola obrátená stránka v histórii ľudstva," dodal.
Vytvorením ICC medzinárodné spoločenstvo splnilo prísľub z čias Norimberského procesu s nacistickými pohlavármi pred 56 rokmi. Tribunál bude sídliť v holandskom Haagu a očakáva sa, že začne pracovať na budúci rok. Po podpise Rímskej zmluvy sa odhadovalo, že získanie potrebných 60. ratifikácií bude trvať desať až 20 rokov.
Súdny dvor bude môcť stíhať osoby z ktorejkoľvek časti sveta za spáchanie najvážnejších zločinov - genocídy, zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov a iných vážnych porušení ľudských práv.
Tribunál nie je retroaktívny, čo znamená, že sa bude môcť zaoberať len zločinmi spáchanými po 1. júli tohto roku. Prípadmi sa bude súd zaoberať v prípade, že dotknuté krajiny nebudú ochotné páchateľov stíhať. Podnety môžu vznášať krajiny, ktoré Rímsku zmluvu ratifikovali, Bezpečnostná rada OSN, alebo žalobca ICC po schválení troma porotcami.
Mnohí vytvorenie ICC označujú za obrovský pokrok pri globálnej ochrane ľudských práv, USA však myšlienku tribunálu odmietajú. Administratíva súčasného prezidenta Georgea W. Busha odmieta celú koncepciu stáleho tribunálu pre vojnové zločiny a zvažuje odvolanie podpisu bývalého šéfa Bieleho domu Billa Clintona spod Rímskej zmluvy.
V USA panujú obavy, že na základe Rímskej zmluvy by mohli byť stíhateľní americkí vojaci, ktorí sa dopustia trestných činov počas plnenia misií v zámorí. Republikánski kongresmani navrhujú prijatie odvetných zákonov - siahajúcich od zákazu kontaktov s ICC cez postihovanie tých, ktorí Rímsku zmluvu ratifikujú, až po možnosť použitia sily na vyslobodenia akéhokoľvek Američana, ktorý by sa do Haagu dostal.
Tlak na vytvorenie stáleho tribunálu pre vojnové zločiny sa zvýšil v prvej polovici 90. rokov po krvavých udalostiach na Balkáne a v Rwande. Bezpečnostná rada OSN na spáchané zverstvá reagovala vytvorením ad hoc tribunálov - Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) a Medzinárodného trestného tribunálu pre Rwandu (ICTR). Nový súdny dvor má v budúcnosti takéto tribunály nahradiť.
Za posledných 50 rokov sa výrazne zmenil spôsob vedenia vojen, pričom civilisti sa stávajú čoraz častejším terčom útokov. Podľa Koalície pre Medzinárodný trestný súd (CICC) organizácie zastrešujúcej asi tisícku zoskupení, v 250 konfliktoch po celom svete zahynulo asi 86 miliónov mužov, žien a detí.
Viac ako 170 miliónov ľudí v rovnakom období prišlo o svoje práva, majetok a dôstojnosť. "Väčšina týchto obetí bola jednoducho zabudnutá a len niekoľko páchateľov bolo postavených pred spravodlivosť," tvrdí CICC.
1 ari dem