BUDAPEŠŤ. Ak by NATO teraz opustilo Afganistan, potom by sme dôsledky tohto kroku v krátkom čase pocítili na našich uliciach. Na konferencii Severoatlantickej aliancie "NATO má 60 rokov - tradičné hodnoty a nové hrozby" v Budapešti to dnes vyhlásil generálny tajomník organizácie Anders Fogh Rasmussen.
Podľa jeho slov je začiatok odovzdania bezpečnostných úloh v tejto stredoázijskej republike afganským orgánom v roku 2010 dosiahnuteľným a reálnym cieľom. Ak NATO chce v budúcnosti plniť menej úloh v Afganistane, potom musí teraz v záujme toho urobiť viac, zdôraznil.
Dánsky politik v službách aliancie v prednáške na konferencii uviedol, že pre úspech NATO je nevyhnutné, aby členské krajiny dokázali reagovať na nové výzvy, zúčastniť na vytváraní jednotnej a demokratickej Európy a prispôsobiť sa transformácii pojmu bezpečnosť.
NATO musí zakročiť proti problémom všade tam, kde sa objavia, pretože bezpečnosť a obrana územia členských štátov sa už nezačína na ich štátnych hraniciach, zdôraznil Anders Fogh Rasmussen. Jasným príkladom toho je misia NATO v Afganistane, v súvislosti s ktorou Rasmussen ocenil pôsobenie Maďarska v rámci medzinárodných síl ISAF.
Anders Fogh Rasmussen upozornil vo vystúpení aj na význam úlohy NATO pri vytváraní jednotnej a demokratickej Európy, ktoré sa začalo v roku 1989, avšak ešte nebolo ukončené.
"Dvere pred uchádzačmi o členstvo musia zostať otvorené a vzťahy treba posilniť aj s tými krajinami, ktoré o členstvo v aliancii neusilujú," podčiarkol.
Súčasne vyzdvihol dialóg s Ruskom a význam sformovania nových vzájomných vzťahov, pričom poznamenal, že aj keď sa názory členských krajín líšia a niektoré historické udalosti nemožno vymazať z dejín, nebolo by dobré stať sa otrokom minulosti.
Na margo novej strategickej koncepcie aliancie uviedol, že by to nemala byť detailná príručka, ale skôr akési smernice nevyhnutné v svete nových nebezpečenstiev, vrátane útokov pirátov či klimatických zmien. Vyjadril nádej, že by sa mohla stať realitou za rok.
Rasmussen dnes v Budapešti vysoko ocenil fakt, že Maďarsko napriek hospodárskej kríze a jej dopadom dokázalo mierne zvýšiť finančné prostriedky určené na obranu v budúcoročnom štátnom rozpočte. Uviedol to v reakcii na jednu z otázok po rokovaní s predsedom maďarskej vlády Gordonom Bajnaim.
Najvyšší predstaviteľ Severoatlantickej aliancie súčasne pripomenul, že napriek smernici, podľa ktorej by všetky členské krajiny mali aspoň dve percentá hrubého domáceho produktu venovať na obranné ciele, to v súčasnosti nedokážu plniť všetci členovia NATO.
Dlhodobým cieľom Maďarska je dosiahnuť tento cieľ, ubezpečil Rasmussena premiér hostiteľskej krajiny Gordon Bajnai.
Anders Fogh Rasmussen sa s uznaním vyslovil aj o potvrdení pripravenosti maďarskej vlády podieľať sa na operáciách NATO a pokračovať v reforme ozbrojených síl.
Dánsky politik poznamenal, že aj osobne bol premiérom a že si uvedomuje vnútropolitické výzvy a fakt, že v súčasnej hospodárskej kríze nie je jednoduché dodržať finančné záväzky. "Celkove nemám dôvod sťažovať sa," uviedol na margo angažovanosti Maďarska v NATO.
Informovala agentúra MTI.