HAVANA, BRATISLAVA. Keď minulý rok dovolil Kubáncom kúpiť si počítač či DVD prehrávač, hovorilo sa, že malý muž vo veľkých okuliaroch potvrdil povesť pragmatika, ktorý komunistický ostrov zreformuje. Keď sa v straníckych novinách začali objavovali kritické listy čitateľov, vyzeralo to, že sa v totalitnom štáte zmení aj atmosféra.
Podľa správy organizácie Human Rights Watch sa nezmenilo nič, iba ak k horšiemu. Tvrdí to v 123-stranovej analýze, v ktorej zmapovala život na Kube od roku 2006, keď Fidel Castro dočasne odovzdal moc bratovi. V roku 2008 sa Raúl Castro stal prezidentom oficiálne.
Správa ho teraz obviňuje zo systematických represií a šírenia strachu medzi disidentmi i celej spoločnosti. Uvádza 40 prípadov, v ktorých režim použil trestný čin „nebezpečnosti“, čo znamená, že ľudí uväznil ešte skôr, než sa trestného činu dopustili. Ako Rodolfo Bartelemí Coba, ktorý je vo väzení od marca, pretože pre Human Rights Watch povedal, že žijeme v strachu 24 hodín denne, či nás nezatknú. „Režim zmenil formu, akou dochádza k zatýkaniu.
Ide o krátkodobejšie tresty. Vyhýba sa masovému zatýkaniu, aby sa vyhol kritike medzinárodného spoločenstva. Sústredil sa už aj na blogerov či členov alternatívnych hudobných skupín, ktorí na Kube i vo svete získavajú čoraz väčšiu popularitu,“ hovorí Gabriela Šuvadová z organizácie Človek v ohrození.
Nespokojní sú aj Kubánci. Podľa prieskumu republikánskeho inštitútu žiada 75 percent z nich zásadné politické zmeny na ostrove.