Trenčín 17. mája (TASR) - Predsedníčka Regionálnej lekárnickej komory v Trenčíne Miroslava Šinková predpokladá, že lekárnici v trenčianskom okrese budú jednotní a lekárne od pondelka zostanú zatvorené. O zatvorení lekární z prevádzkových dôvodov pre nedostatok peňazí na zabezpečenie liekov rozhodla v stredu na svojom zasadnutí rada Slovenskej lekárnickej komory (SLeK).
"Už sme boli dosť tolerantní, výziev už bolo veľmi veľa," konštatovala pre TASR Šinková. Zatiaľ nevedela povedať, na ako dlho sú lekárnici pripravení lekárne zatvoriť. Podľa rady SLeK by to malo byť dovtedy, kým nebudú verejné lekárne úplne oddlžené. Šinková ďalej informovala, že lekárňam v okrese Trenčín Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zaplatila iba časť faktúr za lieky vydané pacientom v decembri, poisťovňa Apollo za december nezaplatila ani korunu. Podľa jej slov sa ešte zhoršila situácia oproti decembru minulého roka, keď boli lekárne v trenčianskom okrese niekoľko dní zatvorené pre nedostatok peňazí na nákup liekov. V súčasnosti platby zdravotných poisťovní meškajú 120 až 150 dní.
"Nie je to žiadne vydieranie pacienta, toto je skutočne zúfalý čin. Nič iné," konštatovala majiteľka trenčianskej lekárne Ave Maria Mária Pafčugová. "Sme na tom všetci lekárnici zle aj psychicky, lebo nevieme, čo bude zajtra." Podľa jej slov nie je uplatňovaný rovnaký meter na všetkých a veľkých dlžníkov do fondov zatiaľ nikto nedonútil platiť. Lekárni Ave Maria zaplatila VšZP za lieky vydané v decembri iba 20 percent. Ak poisťovňu penalizujú, tak ako to lekárnikom poradil minister zdravotníctva Roman Kováč, zaplatí iba penále a neuhradí faktúry.
"Musíme sa už nejakým spôsobom brániť," hovorí majiteľka lekárne v Dolnej Súči Margita Vizváryová, ktorá má najväčšie obavy z penalizovania lekární dodávateľmi. Podľa jej slov tí, čo prevádzkujú lekárne ako fyzické osoby, môžu prísť doslova o všetko. "Uvedomujeme si, že zatvorením lekární budú najviac postihnutí pacienti, ale my už naozaj neviem, čo máme robiť ďalej."
Na rozhodnutie lekárnikov zatvoriť lekárne zareagovali aj pacienti. "Bohužiaľ, niektorí si už prišli dať predpísať lieky skôr ako zvyčajne," povedala TASR obvodná lekárka na trenčianskom sídlisku Juh Nataša Gullerová. Predpoludním vybavila niekoľkých pacientov s chronickými ochoreniami, ktorí si chcú svoje lieky zabezpečiť ešte pred ohláseným zatvorením lekární.
Koncom apríla, na stretnutí so zdravotníkmi v považskobystrickej nemocnici minister zdravotníctva Kováč povedal, že štát v minulom roku neprimeranými reakciami občanov na informácie o nedostatku alebo zdražovaní liekov prišiel o 900 miliónov korún. Toľko stáli lieky, ktorými sa pacienti v panike zásobili, ale napokon zostali nevyužité doma v šuplíkoch.