Harare 11. apríla (TASR) - Bývalí bojovníci za nezávislosť Zimbabwe dnes pod hrozbou násilných akcií prikázali 800 bielym farmárom opustiť ich poľnohospodárske majetky a vysťahovať sa do Veľkej Británie. Francúzsku agentúru AFP o tom dnes informoval jeden z postihnutých veľkostatkárov.
Podľa predstaviteľa asociácie vojnových veteránov Andrewa Ndlovua musia bieli farmári odísť kvôli ich podpore sankciám, ktoré proti Zimbabwe uvalila vo februári Európska únia.
Ndlovu zdôraznil, že bieli farmári nedostanú od zimbabwianskej vlády žiadnu finančnú kompenzáciu. O náhradu môžu požiadať v bývalej koloniálnej mocnosti - Veľkej Británii, kam sa podľa predstaviteľa asociácie musia vysťahovať.
Sankcie, ktoré EÚ uvalila na režim prezidenta Roberta Mugabeho za porušovanie ľudských práv v krajine, sa ešte zostrili po prezidentských voľbách začiatkom marca. Voľby, ktoré Západ označil za zmanipulované a nelegitímne, potvrdili Mugabeho (78) v úrade prezidenta na ďalšie šesťročné volebné obdobie.
Podľa agentúry AFP viacero bielych farmárov sa rozhodlo výzvy vlády a bývalých bojovníkov za nezávislosť na opustenie pozemkov ignorovať a naďalej na svojich poľnohospodárskych hospodárstvach pracujú. "Napriek tomu bielym opakujeme, že musia odísť a tí, ktorí neuposlúchnu, budú pobití," zdôraznil Andrewa Ndlovu.
Režim prezidenta Mugabeho minulý rok zverejnil kontroverzný plán pozemkovej reformy, ktorý počíta s prerozdelením takmer všetkej pôdy bielych farmárov chudobným černošským rodinám. Táto reforma by sa dotkla približne 11 miliónov hektárov najkvalitnejšej pôdy, ktorú aj 22 rokov po získaní nezávislosti Zimbabwe vlastní 4500 potomkov britských kolonizátorov.
Po vyhlásení plánu reformy černošské obyvateľstvo pod vedením bývalých bojovníkov za nezávislosť začalo živelne obsadzovať pôdu bielych farmárov. Pri stretoch prišlo o život najmenej desať belochov.