PRAHA. Dôvodom je zistenie českej Správy železničnej dopravnej cesty, že tunel na českej strane hranice je nestabilný.
Cestujúcich osobných vlakov a vlakov EuroCity čaká prestupovanie na náhradné autobusy. Nočné vlaky Excelsior a Šírava budú odklonené na trasu cez Horní Lideč. Na Horní Lideč budú odklonené aj nákladné vlaky. Informoval o tom hovorca Českých dráh Petr Šťáhlavský.
V susedstve používaného železničného tunela v Mostoch u Jablunkova v okrese Frýdek-Místek je rozostavaný 600-metrový tunel, kde v nedeľu došlo k mimoriadnej udalosti prepadnutiu stropu tunela a vytvoreniu krátera na povrchu o ploche 7000 metrov štvorcových. Ďalšia zemina sa prepadla v utorok.
V rozostavanom tuneli prebiehajú sanačné práce. Robotníci pomocou drevených trámov a betónových vystužujú spevňujú tubus tunela, aby zabránili ďalším zosuvom.
Pri zosuvoch sa nikto nezranil, ale sú značné materiálne škody rádovo ide o desiatky miliónov českých korún. Spoločnosť Subtera má v podzemí zavalený raziaci stroj, energetici prišli na povrchu o dva stožiare vysokého napätia, a obec má poškodený vodovod. Z rodinného domu v blízkosti krátera dnes evakuovali trojčlennú rodinu.
Príčiny nehody neboli zatiaľ pomenované, ale na udalosti sa podpísali zložité geologické podmienky v oblasti. Predmetom vyšetrovania banského úradu a polície je aj to, či bola zvolená správna technológia a či boli dodržané stanovené predpisy.