Bombaj 17. mája (TASR) - Určite ste sa a nimi už stretli: v obchodoch sa vám lepia na prsty a nejdú roztvoriť, vonku poletujú vzduchom a občas šuchocú na konároch stromov reč je o mikroténových vreckách. V indickom Bombaji už niekoľkokrát upchali mestskú kanalizáciu, ktorá potom zaplavila ulice. Aj preto sa radnica rozhodla proti mikroténovej hrozbe bojovať.
Na trhu so zeleninou sa čulo obchoduje, ako obvykle, ale vrecká z tenkej mikroténovej fólie tu nikto nepoužíva. Bombajská radnica ich vlani zakázala a predavači musia používať papierové vrecká. Po záverečnej ostáva na trhu veľa odpadkov, ale odkedy mikrotén nahradil papier, sú trhy oveľa čistejšie.
"Vrecká z mikroténu sa ťažko recyklujú, a tak končia v kanáloch. Tie potom upchávajú a spôsobujú zápaly. To je tiež hlavný dôvod, prečo sme tieto vrecká na trhu zakázali," vysvetľuje jeden z bombajských radných Adžít Kumar Džain.
Tenké vrecúško z polyetylénovej fólie má však na svedomí aj ďalšie problémy. Profesor Rašmí Majur, poradca OSN pre otázky ochrany životného prostredia a riaditeľ Medzinárodného ústavu pre udržateľný vývoj tvrdí, že mikroténové vrecká majú škodlivý vplyv i na ľudské zdravie: "Stále viac fariem používa hromady plastových fólií a ľudia pritom nevedia, čo táto fólia dokáže. Zelenina aj obilie totiž absorbujú škodlivé chemické látky z plastov, a tie potom spôsobujú nervové problémy, znečisťujú krv a tak ďalej."
V Bombaji však hrozia za používanie a výrobu mikroténových vreciek relatívne vysoké pokuty. Obchodom i výrobcom hrozí penále i zatvorenie prevádzky na celý mesiac. Bombajská radnica označuje túto kampaň za úspech a upozorňuje, že zbavila mesto viac ako dvoch ton umelohmotného odpadu.
No aj napriek zákazom a upozorneniam sa tenké mikroténové vrecká na uliciach stále povaľujú. Podľa profesora Majura mala kampaň bombajskej radnice len krátkodobý účinok. On sám by vraj privítal dlhodobejšie riešenie mikroténového problému.
"Vzdelávanie a informovanosť občanov je vec, o ktorú sa snažím ako vedec po celom svete a tiež v Indii. Informovanosť je však len jedna stránka veci. Potrebujeme tiež právny systém, fungujúci právny systém, a pochopiteľne sa do tohto problému musia zapojiť aj ľudia, musia sa sami rozhodnúť, v akom prostredí chcú žiť."
Obyvatelia Bombaja by mali otázku mikroténových vreciek brať skutočne vážne. V tých častiach mesta, kde zákaz platí, si ľudia pochvaľujú evidentný rozdiel v čistote. Pred mestskou radnicou teraz stojí neľahká úloha - zaviesť zákaz mikroténového zla v celej metropole.