Po Rakúsku vyšli do ulíc nespokojní nemeckí študenti. Včera protestovali v 35 mestách.Navyše nemajú isté, že po skončení bakalára budú môcť v štúdiu pokračovať, aby z nich boli magistri. Záujem je priveľký a univerzity sú preplnené. A tak si v lepšom prípade študenti rok počkajú, v horšom ostanú pri titule bakalár, ktorý však pre mnohých zamestnávateľom nie je dosť dobrý.Študenti chcú zmeny. Politici sa však vyhovárajú na univerzity, tie tvrdia, že nemajú na reformy dosť peňazí.
BERLÍN, BRATISLAVA. Najprv boli obsadené univerzitné posluchárne, kde študenti namiesto učiva preberali požiadavky určené politikom. Potom demonštrácie v uliciach miest.
Scenár, aký pred niekoľkými týždňami zažili univerzity vo Viedni, Salzburgu, či Innsbrucku, si teraz osvojili študenti v Berlíne, Mníchove, Hamburgu či v Kolíne. Rakúskych a nemeckých vysokoškolákov spájajú mnohé požiadavky. Cítia sa preťažení a chcú kvalitnejšie štúdium. Bez školného. Akurát v Rakúsku sa o jeho znovuzavedení ešte len hovorí, kým v šiestich nemeckých spolkových krajinách sú poplatky za štúdium realitou. V priemere 500 eur za semester.
Bakalár a magister
V oboch krajinách stále nestrávili tzv. bolonský proces, ktorý v celej Európskej únii zavádza systém bakalárskeho a magisterského štúdia. Pre mnohých nemeckých študentov je to začarovaný kruh. Desať semestrov sa im scvrklo na šesť alebo sedem potrebných na titul bakalára, skúšok a iných povinností im však neubudlo. A to všetko v preplnených posluchárňach, často pri vysokom školnom, ktoré si nemôže každý dovoliť. Pretože povinností v škole je veľa, neostáva čas si na školné zarobiť.
Čo im prekáža
Chaos pri získaní titulu bakalár, priveľa skúšok a ťažký prechod na štúdium magistra,
školné, ktoré platí v šiestich zo 16 spolkových krajín,
kvalitnejšie štúdium, žiadajú preveriť vyučovaciu látku a skrátiť školský čas už pred maturitou.
Fabriky na vzdelanie
V utorok preto vyšli do ulíc desaťtisíce vysokoškolákov v 35 nemeckých mestách. Niesli transparenty ako Vitajte vo fabrike na vzdelanie, Vzdelanie je drahé či Koľko stojí hlúposť? Na rozdiel od Rakúšanov majú nemeckí vysokoškoláci podporu verejnosti i mnohých politikov. Aj spolkovej ministerky školstva Anetty Schanovej, ktorá pripustila chyby pri zavádzaní reforiem. Stojí si však za tým, že peňazí pre univerzity je dosť.
Ani v Rakúsku, ani v Nemecku to na rýchly koniec štrajku študentov nevyzerá.