LONDÝN, BRATISLAVA. Je to najkontroverznejšia epizóda britskej účasti v Iraku. Smrť irackého hoteliera Bahu Mousu v roku 2003, ktorého vojaci dobili na smrť, je najznámejším prípadom, keď britská armáda vo vojne týrala väzňov.
Bývalý vojak Donald Payne, ktorého ako jediného odsúdili v súvislosti s Mousaho smrťou, včera pred verejným vyšetrovacím výborom priznal, že mučenie a tvrdé zaobchádzanie s uväznenými v roku 2003 v Iraku nebolo ojedinelé. Bola to rutina. Jeho jednotka často väzňov bila a kopala.
Polial ho benzínom
Irackým väzňom okrem iného vreckami zakrývali hlavy, či im odopierali spánok, nútili ich stáť v nepohodlných polohách. To všetko je v Británii zakázané od roku 1972.
„Poručík Roberts (ktorý viedol jednotku) polial jedného mladého väzňa benzínom z kanistra, a zapálil zapaľovač. Mladík začal byť hysterický,“ napísal Payne do vyhlásenia podľa denníka Guardian. Okrem toho Payne porozprával, ako raz veliaci dôstojník, podplukovník Mendonca držal pištoľ nad ústami jedného zadržaného a hrozil, že mu „vystrelí tvár“.
Deväťdesiattri rán
Hoteliera v juhoirackom meste Basra Bahu Mousu zatkli britskí vojaci v septembri 2003, po tom, čo v hoteli našli zbrane. Podozrievali ho z terorizmu, hoci sa Iračan bránil, že pušky sú na obranu hotela. Počas 36 hodín „vypočúvania“ mu britskí vojaci spôsobili 93 rán, po ktorých nakoniec zomrel.
Donald Payne sa pred súdom v roku 2006 priznal k neľudskému zaobchádzaniu s irackým majiteľom hotela. Ako jediného ho odsúdili na rok väzenia. Stal sa tak prvým Britom odsúdeným za vojnové zločiny.
Zo spáchania vraždy Mousaho ho, podobne ako ostatných šiestich vojakov, oslobodili. V roku 2008 nariadila vláda verejné vyšetrovanie celého prípadu.