KÁBUL. Informovalo o tom dnes tamojšie ministerstvo vnútra.
Oznámenie prichádza v dobe, keď je vláda stredoázijskej krajiny terčom ostrej kritiky za to, že robí príliš málo pre vykorenenie všadeprítomnej korupcie.
Legitimita novej vlády prezidenta Hamída Karzaja bola spochybnená vzhľadom na nezrovnalosti v nedávnych prezidentských voľbách. Spojené štáty sa pritom práve v súčasnosti rozhodujú, či do Afganistanu vyšlú ďalších 40-tisíc vojakov.
Aj americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová v nedeľu priamo varovala Karzaja a jeho kabinet, že musia urobiť viac v boji proti korupcii, a zdôraznila, že USA a ich spojenci chcú vidieť konkrétne výsledky.
Vo vyhlásení ministerstva vnútra sa uvádza, že členov protikorupčnej jednotky budú školiť zástupcovia bezpečnostnej misie EÚ v Afganistane, ako aj ďalší predstavitelia z Británie a USA. Zriadená bude aj jednotka pre boj proti ďalším formám závažnej kriminality.
Iba rázne kroky pomôžu podľa amerického veľvyslanca Karla Eikenberryho Afganistanu v boji korupcii. Ako vyhlásil, "slová majú nízku cenu. Potrebné sú činy".
Americký prezident Barack Obama sa pri rozhodovaní o vyslaní či nevyslaní ďalších jednotiek do Afganistanu bude riadiť aj tým, či možno Karzaja považovať za dôveryhodného partnera.
Karzaj, ktorý vo štvrtok zloží prísahu pred začiatkom ďalšieho volebného obdobia vo funkcii hlavy štátu, tvrdí, že vinu za rozšírenie korupcie v Afganistane nesú aj západní donori, vzhľadom na nenáležité narábanie s miliardami dolárov určenými na pomoc vojnou zničenej krajine pri naštartovaní jej ekonomiky.