Vysoké Tatry 17. mája (TASR) - Pokrokom v klinickej medicíne, v diagnostike a liečbe na začiatku tretieho tisícročia sú venované Východoslovenské lekárske dni, ktoré sa konajú dnes a v piatok v Novom Smokovci. Jedno z najstarších odborných medicínskych podujatí, na ktorom sa zúčastňuje asi 120 odborníkov zo Slovenska i zahraniční prednášatelia z Talianska a USA, dáva priestor na vzájomnú výmenu praktických skúseností z jednotlivých medicínskych odborov.
Terajší štyridsiaty ročník nie je tematicky vymedzený. Prednášky sú zamerané na transformáciu v zdravotníctve, diagnostiku a liečbu srdcovocievnych, nádorových, obličkových, pľúcnych a ďalších ochorení.
Ako zaznelo v úvode podujatia, za ostatných desať rokov odznelo na Východoslovenských lekárskych dňoch 445 prednášok, 129 tém bolo prezentovaných na vývesných paneloch, ktoré po prvýkrát zaradili do odborného programu v roku 1992.
Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch aj tentoraz vyšli súhrny prednášok v zborníku. Súčasťou je anotácia prednášky o postupe transformácie v zdravotníctve, s ktorou mal vystúpiť minister Roman Kováč. Na otvorení podujatia sa však nezúčastnil, a tak sa prítomní mohli aspoň touto formou oboznámiť s víziou rezortu vytvoriť systém poskytujúci zdravotnú starostlivosť, ktorý spĺňa potreby občanov. Zmeny vo vedeckom poznaní a zdravotníckych technológiách i potenciál, ktorý ponúkajú moderné informačné a komunikačné systémy, sa premietajú aj do zdravotníctva. Zmeny však majú byť postupné a založené na objektívnych informáciách. Vedenie rezortu považuje za dôležitú aj vyrovnanú bilanciu hospodárenia zdravotníctva a rast efektivity poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Jedným z cieľov ako to dosiahnuť je decentralizácia riadenia a zmena vlastníckych vzťahov. Ťažiskom poskytovania zdravotnej starostlivosti má byť primárna starostlivosť organizovaná tak, aby ju pacienti dostali načas a s istotou.