Nitra 17. mája (TASR) - Literárne dielo i ďalšiu kultúrnu činnosť slovenských spisovateľov žijúcich v zahraničí predstavil Spolok slovenských spisovateľov (SSS) na dvojdňovom odbornom podujatí, ktoré sa dnes skončilo v Nitre. Súčasťou jeho programu boli semináre o živote a diele Víťazoslava Hronca (Juhoslávia), Gregora Papučeka (Maďarsko) a Ondreja Štefanku (Rumunsko) a seminár Slovenčina a slovenská literatúra v živote zahraničných Slovákov.
Ako uviedol literárny teoretik a pedagóg profesor Peter Liba z nitrianskej univerzity, stretnutie spisovateľov, publicistov, redaktorov, učiteľov a pedagógov žijúcich v zahraničí pripravili so zámerom prehĺbiť kultúrne kontakty predstaviteľov slovenskej inteligencie v zahraničí so Slovenskom a poukázať na význam ich tvorby. "Chceme rozšíriť vzájomné kultúrne kontakty, výmenu informácií, propagáciu a publikovanie diel slovenských zahraničných spisovateľov na Slovensku, ale aj informovanosť a ponuku slovenskej literatúry smerom za hranice", povedal Liba.
Viaceré vystúpenia literárnych vedcov a teoretikov vyzdvihli význam takejto spolupráce pre propagáciu Slovenska a jeho kultúry v zahraničí i upevňovanie národného povedomia Slovákov žijúcich v rôznych krajinách Európy.