PRIŠTINA. Obyvatelia Kosova začali v nedeľu ráno hlasovať v komunálnych voľbách, ktoré sú prvými od minuloročného vyhlásenia nezávislosti od Srbska.
Očakáva sa však bojkot zo strany menšinových Srbov, ktorí zrejme uposlúchnu výzvy Belehradu a vplyvnej Srbskej pravoslávnej cirkvi. Voľby sú považované za dôležitý test, keďže sú zároveň prvým demokratickým hlasovaním, ktoré organizujú kosovské úrady. Po tom, ako sa Kosovo v roku 1999 stalo protektorátom OSN, bola organizovaním tamojších volieb poverená Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Volebné miestnosti sú otvorené od siedmej ráno do siedmej večer a prvé neoficiálne výsledky by mali byť známe do polnoci. V obvodoch, kde kandidáti na starostu nezískajú nadpolovičnú väčšinu, prebehne 13. decembra druhé kolo. Kosovský prezident Fatmir Sejdiu vo svojom piatkovom príhovore vyzval občanov na čo najvyššiu účasť. Nedeľňajšie voľby by mali podľa neho "dokázať svetu, že Kosovo je stabilnou krajinou, ktorá vytvára mier a stabilitu v regióne".
Kosovská polícia počas volieb sprísnila bezpečnostné opatrenia a v prípade potreby môže zasiahnuť aj 13-tisíc vojakov medzinárodných síl KFOR. Hlasovanie budú monitorovať miestni i zahraniční pozorovatelia vrátane osobitnej misie Európskej komisie a delegácie Európskeho parlamentu.
Voľby sú zatiaľ pokojné
Komunálne voľby v Kosove doposiaľ prebiehajú bez väčších problémov. Prvé hlasovanie od jednostranného vyhlásenia nezávislosti od Srbska v roku 2008 sa začali dnes o 7.00 h SEČ otvorením 2.250 volebných miestností.
Hlasovanie právo v Kosove má asi 1,5 milióna voličov, ktorí rozhodnú o predsedoch a členoch miestnych rád v 36 obciach. Nad voľbami dohliada 21.000 domácich aj medzinárodných pozorovateľov.
Do volieb sa prihlásilo 74 politických strán, nezávislých kandidátov, občianskych združení a koalícií. Z toho je 34 subjektov albánskych, 22 srbských, sedem bosnianskych a ďalšie tri z ďalších nealbánskych komunít.
Belehradská spravodajská stanica B-92 medzitým uviedla, že záujem o voľby v ranných hodinách prejavili aj obyvatelia srbskej enklávy Gračanica pri Prištine. Mestečko sa po voľbách má stať jedným z piatich nových srbských obcí. Volebné právo tam má 18.000 obyvateľov, z toho 16.000 Srbov. Podľa prieskumov by sa v najväčšej srbskej enkláve na juh od Srebrenice malo na voľbách zúčastniť 30 percent oprávnených voličov. V ďalších srbských obciach sa očakáva oveľa nižšia účasť.