Bratislava 17. mája (TASR) - Pri hodnotení zdravotného stavu obyvateľstva štyroch krajín v strednej Európe sa ukázalo, že najlepšia situácia je v ČR, nasleduje SR a Poľsko. Zreteľne najhoršia je situácia v Maďarskej republike, konštatoval Emil Ginter z Ústavu preventívnej a klinickej medicíny v Bratislave na konferencii Fórum zdravia 2000, na ktorej jednou z diskutovaných tém bol aj zdravotný stav obyvateľov SR.
Ako ďalej uviedol, rozdiely zdravotného stavu obyvateľov medzi štátmi EÚ a strednou Európou na konci 20. storočia sú stále veľké. Celková predčasná mortalita vo veku nula až 64 rokov je podstatne vyššia v strednej Európe a príčinou tohto rozdielu je vyššia kardiovaskulárna úmrtnosť. Úmrtnosť na rakovinu mužov, nie však žien, je druhou príčinou rozdielu medzi EÚ a strednou Európou. Úmrtnosť na rakovinu prsníka je dokonca v SR, Českej republike (ČR) a Poľsku nižšia ako v krajinách EÚ. Rozdiely v úmrtnosti na infekčné a parazitné ochorenia a na respiračné choroby nie sú medzi EÚ a strednou Európou veľké.
Konferencia Fórum zdravia 2000, ktorá sa začala dnes v Bratislave, má aktívne prispieť k zlepšeniu transformácie zdravotníctva. Jej cieľom podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory Rastislava Dzúrika je diskutovať o otázkach transformácie zdravotníctva s dôrazom na nevyhnutnosť stanovenia štátnej zdravotnej politiky a na potrebu dodržiavania platných noriem a transparentných pravidiel.