DUBAJ. Vyplýva to z dohody, ku ktorej dnes došlo na konferencii OSN v katarskej Dauhe.
Podľa šéfa Úradu OSN pre drogy a zločin (UNODC), táto dohoda, dosiahnutá po piatich dňoch rokovaní, je dôležitým krokom v boji proti korupcii a ilegálnym únikom peňazí z verejných fondov.
Viaceré mimovládne organizácie však poukazujú na to, že mnohé opatrenia z novej dohody sú na dobrovoľnej báze a nejdú dostatočne ďaleko, aby odhalili korupčné režimy.
Konvenciu OSN proti korupcii, ktorá vstúpila do platnosti 14. decembra 2005, podpísalo doposiaľ 142 krajín. Svetová organizácia chce overiť, či nejde z ich strany len o prázdne sľuby.
"Odteraz budú štáty posudzované podľa opatrení, ktoré prijímajú proti korupcii, nie podľa sľubov, ktoré robia," uviedol generálny riaditeľ UNODC Antonio Maria Costa.
OSN odhaduje, že politická korupcia každoročne stojí štáty až 1,6 bilióna dolárov. Ide o prostriedky, ktoré by mohli ísť na zdravotnú starostlivosť, prevenciu proti AIDS či iné sociálne programy.
Plná účasť na kontrolách však zostáva na vôli jednotlivých signatárskych krajín. Niektoré štáty ako Čína, Irán a Rusko sa pritom bránia nezávislému monitoringu svojich účtovných transakcií.