Jedenásť hodinových rozdielov komplikuje fungovanie štátu.
MOSKVA, PRAHA. Rusko žije v príliš mnohých časových pásmach. Vo svojom výročnom prejave preto ruský prezident vyzval vziať si príklad z Číny, ktorá má len jedno časové pásmo, či z Ameriky, ktorá ich má, ak nerátame Aljašku a ostrovy, len štyri. Tieto podobne veľké krajiny sa nepotrebujú chváliť množstvom pásiem ako kedysi Sovietsky zväz, a ich obyvateľstvo tak žije v oveľa väčšej časovej harmónii než Rusi.
Veľa komplikácií
Príliš veľké časové rozdiely spôsobujú ľuďom viacero komplikácií, myslí si aj Arkadij Tiškov z Inštitútu geografie ruskej akadémie vied. Napríklad, keď je v Moskve ráno, vo Vladivostoku ľudia idú spať. Ak niekto letí z európskej časti Ruska do východosibírskej metropoly na dvojdňovú služobnú cestu, vracia sa s úplne prevráteným režimom.
Problémy sú i s cestovnými poriadkami vlakov a nakoniec i s federálnym televíznym spravodajstvom, nehovoriac o voľbách.
Kurily chcú svoje pásmo
Tiškov však varuje pred prudkými zmenami, ktoré by radikálne zasiahli do životného rytmu ľudí. Už teraz sú napríklad obyvatelia Kuríl zdesení, že by pri zmenšovaní počtu pásiem prišli o „to svoje“. Ak by napríklad na ostrove Paramušir zaviedli rovnaký čas s Vladivostokom, potom by ostrovania mali tmu o tretej dopoludnia.
Lenže takto sa niektoré oblasti večne míňajú. Kým v jednej úradníci už spia, v inej vstávajú. Ich pracovné časy sa nestretnú nikdy.
Predstaviteľ prezidenta v Povolží Grigorij Rapota hovorí, že jemu by zmenšovanie pásiem pomohlo. Jeho oblasť je rozdelená medzi dva časové pásma. Do jedného sa nevošli ani Jakutsko či Sachalinská oblasť.
Medvedev nie je prvý, kto navrhuje znížiť počet časových pásiem. Poslanec parlamentu Prímorského kraja, profesor Gennadij Lazarev, navrhuje štyri pásma - uralské, sibírske, kaliningradské a samozrejme moskovské. Rozdiel medzi Vladivostokom a Moskvou by sa zrazu zúžil zo siedmich na štyri hodiny.