Londýn 17. mája (TASR) - Dnešná mládež žije v strachu z násilia, uvádza sa v najnovšej štúdii Detského fondu OSN (UNICEF), ktorú v stredu v Berlíne predstavili delegáti tejto medzinárodnej organizácie na konferencii venovanej problémom detí z Európy a strednej Ázie. Informuje o tom dnes britský denník Independent.
Cieľom výskumu UNICEF bolo zmapovať situáciu detí v Európe a v bývalých sovietskych republikách v strednej Ázii. Z prieskumu vyplýva, že štvrtina detí z postkomunistických štátov túži v dospelosti opustiť svoju krajinu a odísť na Západ.
V správe sa tiež uvádza, že na Východe má strach z násilia vo svojom okolí dvojnásobný počet detí v porovnaní so západnými štátmi, a že celková nálada medzi mladými je v tomto menej rozvinutom kúte sveta oveľa pesimistickejšia.
Na prieskume sa zúčastnilo vyše 15.000 detí z 35 štátov vo veku od deväť do 17 rokov, aby prezentovali svoje názory, túžby a obavy. Výskumníci zistili, že priepasť medzi Východom a Západom sa prehlbuje, a týka sa to nielen životných podmienok, ale aj postojov mládeže.
Deti na Východe majú oveľa pesimistickejší názor na politický systém vo svojej krajine, ale najmä na možnosť zmeny pomerov účasťou na voľbách. Svojej vláde verí menej ako tretina mladých a štvrtina má pocit, že sa im žije horšie ako pred desiatimi rokmi.
V septembri sa v sídle OSN v New Yorku zíde Valné zhromaždenie, aby sa prvýkrát vo svojej histórii venovalo osudu detí na celom svete, uzatvára Independent.