Praha 17. mája (TASR) - Najdrahší český film všetkých čias, snímka otca a syna Svěrákovcov Tmavomodrý svet dnes vstupuje do českých kín. Premiéru veľkofilmu o československých pilotoch v Anglicku si v stredu pozrel aj prezident Václav Havel s manželkou Dagmar a asi tridsiatka českých vojnových pilotov.
"Som šťastný, že sa podarilo, hoci s trochu smutným oneskorením, postaviť pomník tým hrdinom, ktorí za nás bojovali, riskovali svoje životy a potom sa im táto krajina veľmi zle odvďačila," uviedol V. Havel po premiére filmu, ktorý zožal mohutný potlesk v štýlovo vyzdobenom pražskom kine Světozor.
V kinách po celej Českej republike sa dnes predstaví 25 kópií filmu Tmavomodrý svet režiséra Jana Svěráka a scenáristu Zdeňka Svěráka. Súčasne vychádza ja rovnomenná kniha a soundtrack, otvárajú sa výstavy a pri ČSOB sa rozbieha nadačný fond na podporu pilotov-veteránov.
Český veľkofilm, ktorý nadväzuje na úspech diel ako Kolja či Obecná škola, prináša príbeh mladých mužov v uniformách československých vojnových letcov v Anglicku. Hlavným hrdinom filmu sa stal československý pilot František Sláma v podaní Ondřeja Vetchého, ktorý v nemocničnej cele vo väznici v Mírove rozpráva, ako po vyhlásení protektorátu spolu s mladým pilotom odišiel bojovať k Royal Air Force. Film rozpráva o priateľstve oboch mužov, ktoré vzniklo uprostred výcviku, žartíkov, ale aj bojov na smrť. Všetko sa však od základov zmenilo, keď jedného dňa stretli osamelú Angličanku Susan.
Okrem Ondřeja Vetchého si v Tmavomodrom svete zahrali aj Oldřich Kaiser, či Kryštof Hádek. Čechov vo filme hrajú Česi, Nemcov Nemci a Angličanov Angličania. Po boku hlavného hrdinu sa vo filme predstavila aj jeho fenka kokršpaniela Barča, ktorú do filmu vybral scenárista Zdeněk Svěrák.
Myšlienka na film sa zrodila v roku 1996 a trvalo päť rokov, kým snímka vznikla. Natáčanie sa začalo 27. marca 2000 a trvalo celých 102 dní, počas ktorých sa štáb musel niekoľkokrát sťahovať. Anglické letisko sa podarilo nájsť v Čechách, štáb však musel vycestovať napríklad do Juhoafrickej republiky. Vo filme je použitá vzácna historická technika, vrátane dvoch funkčných stíhačiek Spitfire.
Náklady na film, v ktorom nechýbajú ani pomerne nákladné efekty a akčné scény, sa vyšplhali na 230 miliónov korún, čím šesť- až osemkrát prevýšili obvyklý rozpočet českého filmu. Štyri pätiny nákladov hradili zahraniční partneri. Náklady na český veľkofilm aj napriek tomu dosiali len štyri percentá rozpočtu napríklad na americkú vojnovú snímku Pearl Harbour.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) juh