BRATISLAVA. Nelegálny obchod so zvieratami vynáša, spomedzi protiprávnych činností sa dá zarobiť viac už len na obchodovaní s drogami a zbraňami. Medzi najobchodovanejší artikel patrí slonovina.
Už 20 rokov mimo zákona
Celosvetový zákaz obchodu so slonovinou pritom zaviedli v roku 1989, predávať sa môže len pri ojedinelých výnimkách, napríklad minulý rok mohli niektoré africké krajiny predať zásoby Japonsku a Číne.
Obchod napriek tomu prekvitá, podľa údajov agentúry Traffic, ktorá sa monitorovaním tohto biznisu zaoberá, sa v poslednom roku zdvojnásobil. Údaje však pochádzajú len zo štatistík zadržaného nelegálneho tovaru, reálne číslo je zrejme ešte väčšie.
„Skúmali sme len údaje do konca augusta, ale ukázal sa veľký nárast. Navyše, ide o relatívne malý počet veľkých nálezov, čo naznačuje, že za obchodom sú organizované skupiny,“ povedal riaditeľ agentúry Steven Broad pre BBC.
V minulosti slonovina smerovala najmä na americký a európsky trh, v súčasnosti je najviac žiadaná vo východnej Ázii. V mnohých prípadoch slonovinu prevážali čínski občania, Broad preto tvrdí, že práve táto komunistická krajina môže najviac pomôcť. Čína sa bráni, tvrdí, že proti obchodu bojuje dostatočne.
Populácia nerastie všade
Z celoafrického pohľadu populácia slonov rastie, ale to súvisí najmä s ich ochranou na juhu a východe kontinentu. Opačná situácia je však na západe Afriky.
Väčšina pytliakov pôsobí v tomto regióne. Traffic hovorí najmä o Nigérii, kde úspešný zásah proti pytliakom nebol už 18 rokov. Najčastejšou tranzitnou krajinou je Thajsko.