New York 17. mája (TASR) - Hip-hop bol témou medzinárodnej hip-hopovej konferencii za mier, na ktorej sa v stredu v sídle Organizácie Spojených národov v New Yorku stretli rapoví speváci, politici a zástupcovia hudobného priemyslu, aby sa spolu pokúsili vyvrátiť tvrdenie, že hip-hop je len o sexe, drogách a násilí.
Ako uviedol jeden z organizátorov - samozvaný hip-hopový filozof KRS-one, cieľom stretnutia bolo dať svetu najavo, že hip-hop nie je výlučne kriminálnym, ale je súčasťou kultúry a možno ho použiť ako výchovný nástoj.
Na konferencii za účasti asi 300 predstaviteľov hudobnej brandže, médií, politiky a zábavy odznela kritika na adresu marketingu hudobného priemyslu za vťahovanie násilia, drog, sexu, negatívneho postoja voči ženám a homosexuálom do hip-hopovej kultúry. Tá podľa účastníkov nemusí byť taká ako ju prezentuje americký raper Eminem známy svojimi homofóbnymi a nenávistnými skladbami.
Konferencia, ktorá vyvrcholila podpísaním hip-hopovej mierovej deklarácie, bola súčasťou štvrtého ročníka akcie Hip-hop Appreciation Week. Účastníkmi konferencie boli i také známe mená ako Chuck D, Kool Herc, Wise Intelligent či Grandmaster Flash. Ďalšími podujatiami tejto týždeň trvajúcej akcie je filmový festival a pouličná party v New Yorku, knižný veľtrh v Englewoode či prednášky o drogovej závislosti.
Hip-hop sa stal najpopulárnejším v 80. a 90. rokoch, kedy priniesol vlastnú hudbu, oblečenie, jazyk a predovšetkým typické graffiti. Vo všeobecnosti sa spájal s násilím a často bol poznačený verejným životom hip-hopových hviezd vrátane rapového kráľa Puffa Daddyho, ktorý sa zaplietol do prestrelky v nočnom klube v decembri 1999. Ďalšia hviezda rapu Tupac Shakur sa stal obeťou prestrelky v Las Vegas v roku 1996. Tento rok víťaz ocenenia Grammy Eminem priznal nelegálne vlastníctvo zbrane, ktorou napadol iného človeka.