PEKING, BRATISLAVA. Väčšinou to boli obyčajní rozhorčení vidienčania, ktorí doma neuspeli a tak sa šli sťažovať priamo do Pekingu alebo do hlavných miest provincií. Protestovali, keď im protiprávne vyvlastnili pôdu, keď ich naštvali miestni skorumpovaní úradníci alebo ich polícia bezdôvodne prenasledovala. Svojich práv sa nedovolali.
Prečítajte si úplnú správu Human Rights Watch.
Namiesto toho ich uniesli a zatvorili vo väzniciach, ktorých existenciu čínsky režim niekoľkokrát verejne poprel.
Väčšinou to boli štátne hotely, domovy dôchodcov, či psychiatrické liečebne v provinciách. Nepohodlných ľudí tam zatvorili na niekoľko dní, či týždňov a nemilosrdne s nimi zachádzali bez toho, aby ich z niečoho konkrétneho obvinili alebo im povedali, kde sa nachádzajú.
Bili ma a mučili
"Dve osoby ma za vlasy vtiahli do auta, spútali mi ruky tak, že som sa nemohla hýbať. Potom ma odviezli do miestnosti, kde ma dve ženy vyzliekli, bili ma do hlavy a stúpali po mne," cituje 53-stranová správa Human Rights Watch 46-ročnú ženu, ktorá v tajnom väzení strávila mesiac. Správa má názov Cesta do pekla a opisuje mučenie, krádeže osobných vecí, vydieranie, hrozby a zastrašovanie. Bývalí väzni opisujú, ako im nedávali jesť, odopierali im spánok i lekársku starostlivosť. Asi 70-ročná žena dostala lekára až po trojdňovej hladovke.
Systém vymysleli miestni úradníci s tichým súhlasom ich nadriadených. Nešlo len o sťažnosti, ktoré ohrozovali ich vlastnú stranícku kariéru. Vo väzeniach skončili aj ľudia, ktorí poslali na úrad petície podľa čínskych zákonov.
Aj to úradníkov obťažovalo a "náročných" občanov sa zbavili. Dokonca za to platili. Za každú osobu v ilegálnom väzení 22 až 29 dolárov na deň. Nezastavili sa pred ničím. Vo väzení skončilo 15-ročné dievča, ktoré spísalo petíciu za svojho ochrnutého otca. Ten strávil v tajnom väzení dva mesiace a zažil brutálne zaobchádzanie.
Porušili vlastné zákony a ústavu
Keď sa jeho dcéra sťažovala, uniesli ju na ulici. "V Číne sú zákony, ktoré presne určujú postup pri zatknutí a uväznení. V prípade tajných väzníc a zadržiavaní ľudí prekročila vláda vlastné zákony," povedala pre agentúru DPA Sophie Richardsonová z ázijského oddelenia Human Rights Watch.
Tajné väznice odporujú aj čínskej ústave a mezdinárodným právnym normám. Podľa mimovládnej organizácie porušila aj vlastné "Predpisy pre listy a návštevy" v zákone o petičnom práve. Čínska vláda ilegálne väznice popiera. Naposledy v júni 2009 v správe o stave ľudských práv napísala, že "v krajine nie sú žiadne tajné väzenia".