RIO DE JANEIRO, BRATISLAVA. Mnohí práve sledovali populárnu telenovelu. Svetlá na ulici sa nakrátko stíšili, zablikali, až napokon úplne zhasli. A televízny obraz zmizol. Aj takto videl utorkový večerbo spravodajca BBC v Latinskej Amerike.
Brazília a Paraguaj sa v utorok večer na niekoľko hodín ponorili do tmy. Výpadok elektrickej energie v krajinách Južnej Ameriky patril medzi najväčšie v histórii. Bez elektriny bolo podľa odhadov niekoľko hodín 50 miliónov ľudí.
Metro stálo, taxíky nebrali Výpadok postihol aj miliónové metropoly Sao Paolo a Rio de Janeiro. Jediné svetlá, ktoré bolo vidieť na ulici, boli z áut. Inak len tma.
Najväčšie výpadky prúdu Indonézia (2005 ) – výpadok prúdiu na ostrovoch Jáva a Bali nechal bez elektriny odhadom 100 miliónov ľudí. Južná Brazília (1999) - po údere blesku zostalo v tme 60 miliónov Brazílčanov vrátane miest Rio de Janeiro či Sao Paolo. Taliansko (2003) - výpadok prúdu zasiahol 55 miliónov ľudí takmer z celého Talianska, ako aj časti Švajčiarska. Kanada a USA (2003) - veľký výpadok pocítili mestá na východnom pobreží Severnej Ameriky vrátane New Yorku Detroitu či Toronta. Celkovo bolo bez prúdu 55 miliónov ľudí. Brazília (2009) - po výpadku druhej najväčšej vodnej elektrárne na svete zostalo v tme 50 miliónov ľudí v Brazílii , Paraguaji a Uruguaji.
zdroj: wikipedia
Náhle zatmenie, spôsobené zrejme zlyhaním prenosovej siete, spôsobilo chaos v doprave. Mnohí Brazílčania sa práve vracali domov metrom. Uväznení medzi stanicami vyšli z vozňov a do najbližšej stanice kráčali peši povedľa koľají.
„Bola to celkom divoká cesta ísť cez Sao Paolo,“ píše britskej televízii jeden z miestnych. Miestna televízia Globo hlásila niekoľko prepadnutí zlodejmi, ktorí využili tmu. Taxíky nezastavovali práve preto, že sa báli krádeže.
„Našťastie som minútu pred tým vyšiel z výťahu. Na druhej strane – aspoň sme si mohli pripraviť romantickú večeru pri sviečkach,“ hovorí obyvateľ Sao Paola pre BBC.
Výpadok sa začal pred pol jedenástou večer a trval niekoľko hodín. Údajne ho spôsobila chyba na prenosovej sústave z vodnej elektrárne Itaipu. Tá je svojou produkciou najväčšia na svete – Brazília z nej čerpá dvadsať percent svojej elektrickej energie, Paraguaj až 95 percent.
Aj keď sa špekulovalo, či výpadok nespôsobila búrka, presná príčina jasná nebola. Mnohí si spomenuli na nedávno odvysielanú reláciu americkej televízie CBS, v ktorej sa tvrdilo, že za brazílskymi výpadkami v rokoch 2005 a 2007 boli hackeri. Brazílske úrady to však odmietli.
Taký silný výpadok prúdu na niekoľko hodín je v krajine výnimočný. Inak však v Brazílii vypadáva prúd často. V roku 2001 ho spôsobilo sucho, ktoré znížilo prietok vo vodných elektrárňach.
A cez olympiádu? Brazília bude v roku 2014 hostiť majstrovstvá sveta vo futbale a o dva roky na to Rio de Janeiro privíta olympijské hry. Podobný výpadok by ich mohol ohroziť. „Vláda prepásla príležitosť modernizovať elektrický systém, keď ekonomika rýchlo rástla,“ hovorí pre Bloomberg analytik Adriano Pires. „Teraz si pred olympiádou a majstrovstvami musí spraviť domácu úlohu,“ dodal.