Jeruzalem 10. apríla (TASR) - Smrť 13 izraelských vojakov pri utorňajších stretoch s palestínskymi ozbrojencami v utečeneckom tábore Džanín vyvolala v židovskom štáte diskusiu o správnosti taktiky izraelskej armády pri ofenzíve na Západnom brehu. Tlač kritizuje najmä skutočnosť, že armáda nasadzuje do tak nebezpečných operácií aj obyčajných záložníkov.
"Tak ťažká a komplexná operácia by mala byť zverená profesionálnym jednotkám, vycvičeným aj pre boj v uliciach miest," píše dnešné vydanie izraelského denníka Jediot Achronot.
Trinásť izraelských vojakov zabili palestínski bojovníci počas dvoch simultánnych útokov v uliciach utečeneckého tábora Džanín v rovnomennom meste na severe Predjordánska. Dnes ráno izraelská armáda oznámila, že sa jej tábor po šiestich dňoch ostrých bojov podarilo dostať pod kontrolu, priznala však, že v niektorých častiach ešte pretrváva palestínsky ozbrojený odpor.
Zabití vojaci patrili medzi 20.000 záložníkov, ktorých izraelská armáda koncom marca povolala do zbrane a nasadila do ofenzívy na Západnom brehu. Záložníkov nasadili do viacerých miest, avšak Džanín je považovaný za baštu palestínskych extrémistických hnutí. Predstavitelia izraelskej armády rátajú s tým, že fanatickí palestínski bojovníci v Džaníne sú odhodlaní bojovať až do konca.
Zabití izraelskí vojaci mali všetci okolo tridsiatky a povinnú základnú vojenskú službu absolvovali pred približne desiatimi rokmi. Odvtedy každoročne strávili 30 dní záložníckeho výcviku. Niektorí z nich bojovali na palestínskych územiach aj počas tzv. prvej intifády v rokoch 1987 až 1993.
"Záložník, či nie - veľký rozdiel v tom nie je. Nemáme profesionálnu armádu a v prípade totálnej vojny musíme napriek všetkému povolať záložníkov," povedal pre denník plukovník vo výslužbe a bývalý šéf vojenského spravodajstva Eran Lerman.
Naopak samotní záložníci, ktorí nesúhlasia s výrokmi o ich nedostatočnej príprave, tvrdia, že armáda sa zvolenou taktikou snaží minimalizovať počet obetí v radoch palestínskych civilistov, čo na druhej strane zvyšuje straty medzi vojakmi. Preto sa napríklad nepristúpilo k masívnemu leteckému bombardovaniu.
S verejnou kritikou sa stretlo aj rozhodnutie izraelskej armády zaútočiť na utečenecký tábor Džanín až ku koncu rozsiahlej ofenzívy v Predjordánsku. Podľa niektorých kritikov tak armáda poskytla extrémistom čas zásobiť sa množstvom zbraní a výbušnín.
"Je evidentné, že utečenecký tábor Džanín bol veľmi dobre pripravený na návrat armády," domnieva sa vojenský analytik denníka Haarec Zeev Schiff.