PRAHA. Odborári Dopravného podniku českého hlavného mesta Prahy dnes po polhodine prerušili rokovanie s predstaviteľmi magistrátu. Odborári trvajú na splnení všetkých podmienok a na tom, aby to mesto garantovalo písomne. Pôvodne stanovená lehota vyprší dnes o polnoci, potom sa môžu prípravy na štrajk opäť rozbehnúť.
Odbory od mesta požadujú doplatenie zálohy za dopravné služby. Žiadajú aj garancie, že v podniku sa nebude hromadne prepúšťať, ako aj odvolanie riaditeľa, ktorý má na starosti outsourcing.
Viac o hrozbe štrajku v pražskej MHD čítajte na idnes.
Argumenty odborárov, že mesto neplatí podniku v plnom rozsahu za dopravné služby, ktoré si objednalo, potvrdil aj audit spoločnosti Deloitte. Zo skúmania podkladov za prvé tri štvrťroky vyplynulo, že mesto dlhuje podniku 1,37 miliardy Kč (53,7 milióna eur). Odboroví šéfovia od primátora Pavla Béma žiadali doplatenie 1,9 miliardy Kč (74,4 milióna eur), ale rada mesta v utorok schválila len poskytnutie mimoriadnej zálohy vo výške 900 miliónov Kč (35,3 milióna eur).
Štrajk pražského dopravného podniku, metra, električiek a autobusov, by dopravu v Prahe pravdepodobne totálne ochromil. Starostovia niektorých mestských častí už avizovali, že v prípade štrajku v MHD zostanú školy zatvorené.