SME

Švédi majú prvú biskupku lesbu. Slovenskí evanjelici sú proti

Na vymenovanie homosexuálky za luteránsku biskupku prišiel aj švédsky kráľovský pár. Zahraniční hodnostári vrátane slovenských evanjelikov ho bojkotovali. Podľa nich je to proti Písmu svätému.

Prvou lesbickou biskupkou v Európe je Eva Brunneová (vľavo).Prvou lesbickou biskupkou v Európe je Eva Brunneová (vľavo). (Zdroj: TASR/AP)

Na čelo štokholmskej diecézy sa postavila žena, ktorá žije v registrovanom partnerstve.

ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. Začalo sa to v roku 1979. Švédsko vyškrtlo homosexualitu zo zoznamu chorôb. Odvtedy povolilo homosexuálnym párom registrované partnerstvá a neskôr aj adopcie detí. Po tridsiatich rokoch Švédsko zavŕšilo svoju povesť pioniera v právach sexuálnych menšín. Ako prvá európska krajina si za biskupku vybralo lesbu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Evu Brunneovú za biskupku vysvätila švédska luteránska cirkev v nedeľu. Viesť bude štokholmskú diecézu, ktorá patrí medzi najväčšie v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Partnerka a matka „Je veľmi pozitívne, že naša cirkev tu ustanovuje príklad a že si na základe mojich kvalifikácií vybrala za biskupku mňa," citovala Brunneovú agentúra AP. „Som veľmi pyšná, že patrím do cirkvi, ktorá povzbudzuje ľudí k vlastným rozhodnutiam," dodala čerstvá biskupka.

Brunneová, ktorá je duchovnou od roku 1978, žije v registrovanom partnerstve. Luteránskou farárkou je aj jej partnerka Gunilla Lindén. Spolu vychovávajú trojročného adoptovaného syna.

Homosexuálni hodnostári

Zjednotená cirkev Kristova v USA má niekoľko „konferenčných ministrov“, ktorí sa hlásia k homosexualite. Posty zodpovedajú úrovni biskupa. V roku 2003 americká protestantská episkopálna cirkev vymenovala za biskupa prvýkrát gaya. V nedeľu vymenovala švédska luteránska cirkev za biskupku prvú lesbičku.

SkryťVypnúť reklamu

Luteránska cirkev je vo Švédsku najväčšia a do roku 2000 bola aj štátnou cirkvou. Má 6,7 milióna členov, hoci len zlomok chodí do kostola pravidelne.

Rozhodnutie vymenovať biskupku, ktorá sa otvorene hlási k homosexualite, cirkev prijala krátko po inom prelomovom kroku. V októbri si luteránska synoda odhlasovala, že sobášiť bude aj manželov a manželky rovnakého pohlavia. Reagovala tak na zákon schválený v máji, ktorý priznáva homosexuálnym párom úplne rovnaké práva ako heterosexuálnym. To zahŕňa aj právo byť zosobášený v kostole.

Hoci duchovný môže odmietnuť posvätiť manželstvo gayov či lesieb, nová politika hlavnej švédskej cirkvi rozzúrila jej zahraničných partnerov.

Ešte pred hlasovaním sa dokonca anglikánska cirkev snažila na Švédov tlačiť. Do Uppsaly poslala list, v ktorom v prípade novej politiky varovala pred „zhoršením vzťahov medzi cirkvami". Keď synoda posväcovanie manželstiev homosexuálov povolila, protestovali aj Slováci.

SkryťVypnúť reklamu

„Otvorene, v bratskej láske a v pokore pred Pánom cirkvi, vyjadrujeme naše hlboké znepokojenie," napísali vtedy v liste slovenskí evanjelickí biskupi.

Nemci prišli, Slováci nie Spor sa nepodarilo skryť ani na nedeľnej slávnosti v uppsalskej katedrále. Prišiel síce švédsky kráľovský pár, chýbali však cirkevní hodnostári zo zahraničia. Neprišli biskupi z Islandu, Estónska, Litvy a Lotyšska. Anglikánska cirkev poslala len kaplána, Svetový luteránsky zväz sa nezúčastnil vôbec.

Inštaláciu Brunneovej úplne bojkotovali aj slovenskí evanjelici. „Nebol tam nikto," povedala tajomníčka ECAV pre mediálnu komunikáciu Edita Škodová. „Posledný vývoj vo švédskej cirkvi, aj pokiaľ ide o inštaláciu lesbickej biskupky, nie je v súlade s Písmom svätým," dodala Škodová. Prvej biskupke lesbe tak museli stačiť oslavy s duchovnými z Dánska, Fínska, Nemecka, Nórska, Južnej Afriky a Filipín.

SkryťVypnúť reklamu

Vo Francúzsku umožnili adopciu lesbe

Francúzskych homosexuálov sa zastal súd v Štrasburgu.

PARÍŽ, BRATISLAVA. Čakala 11 rokov, teraz jej zostáva posledných 15 dní. Súd vo francúzskom Besancone včera v prelomovom rozsudku umožnil adopciu dieťaťa lesbe Emmanuelle B.

Žiadosť o adopciu si učiteľka Emmanuelle podala ešte v roku 1998. Úrady ju zamietli s tým, že v jej domácnosti „chýba otcovská postava".

Obrátila sa teda na Európsky súd pre ľudské práva. Ten sa jej vo verdikte z roku 2008 zastal. Francúzsky štát pokarhal za diskrimináciu.

Aj napriek vítazstvu v Štrasburgu jej francúzske úrady adopciu opäť odopreli. Ich rozhodnutie zvrátil až včerajší verdikt francúzskeho súdu. Potrebné dokumenty musia Emmanuelle poslať do 15 dní, za každý deň omeškania jej zaplatia sto eur. Istých má dvetisíc eur za výdavky na advokáta. „Podmienky v domácnosti ponúknuté žiadateľkou s ohľadom na rodinu, vzdelávanie a psychológiu korešpondujú s potrebami a záujmami dieťaťa," rozhodol súd.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci súd zohľadnil, že Emmanuelle žije so svojou partnerkou, detskou psychologičkou, už 20 rokov, nie je to podľa právnikov víťazstvo pre páry rovnakého pohlavia. Adopciu detí homosexuálnym párom zákon neumožnuje. Emmanuelle o dieťa žiadala ako jednotlivec.

Pavol Szalai

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 15 880
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 440
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 130
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 159
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 766
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 651
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 646
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 993
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Michal Solowow.

V Poľsku patrí obchodná sieť Nexterio k významným hráčom.


1
Hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavitt.

Leavittová má dvadsaťsedem rokov.


36
Ivan Eľko, predseda Ekumenickej rady cirkví na Slovensku.

Dobiehame starý rest, vraví biskup.


3
Slovenský hokejista Martin Pospíšil v zápase proti Kazachstanu na MS 2024 v Ostrave.

Slovenský útočník bol na minuloročných MS produktívnym útočníkom.


4
SkryťZatvoriť reklamu