Keď začali elitní vojaci nosiť nacistické symboly, česká armáda sa to najprv snažila ututlať. V pondelok ich odstavila.
PRAHA, BRATISLAVA. Na jednej strane prilby nosil českú trikolóru, na druhej znak 9. tankovej divízie SS Hohenstaufen. No aj české farby boli v erbe podobnom tomu, ktorý používala nacistická SS.
O tom, že nadporučík českej armády Jan Čermák nosil nacistické symboly, v pondelok napísal denník MF Dnes. Jeho kolega, práporčík Hynek Matonoha mal zase na prilbe znak 2. brigády SS Dirlewanger, ktorá sa preslávila aj krutým potlačením Slovenského národného povstania.
Stopy zahladili
Noviny na prípad upozornili vojaci 4. brigády rýchleho nasadenia. Prekážalo im, že v Afganistane museli slúžiť pod veliteľmi so symbolmi zločineckých jednotiek na prilbe. Vedela o tom údajne aj vojenská polícia, upozornil ju na to totiž jeden z českých diplomatov. „Všetko sa zamietlo pod koberec,“ napísali v liste vojaci brigády o reakcii zhora. Nadriadení Čermáka a Matonohu sa vraj zmohli len na zničenie dôkazov. Nariadili spáliť poťahy prilieb.
Ja som Honza. Preto to háčko.
nadporučík Jan Čermák o tom,
prečo na prilbe nosil znak SS Hohenstaufen
Minulý týždeň pritom veliteľov Čermáka a Matonohu vyznamenali za vzorné splnenie afganskej misie. Medaily im odovzdal minister obrany s náčelníkom generálneho štábu.
V pondelok minister Martin Barták oznámil, že oboch vojakov aj ich nadriadeného postavili mimo služby. Prípad nariadil minister náčelníkovi generálneho štábu prešetriť. „Mrzí ma, že to vrhá tieň na pôsobenie celého kontingentu,“ povedal minister novinárom.
Jeden z vojakov, Jan Čermák sa bráni, že nevedel, čo písmeno H s mečom znamená a znak nosil na prilbe z iného dôvodu. „Ja som Honza. Je to moja iniciála,“ povedal Čermák MF Dnes. „Ľutujem to. Nie som nijaký nacista. Dám si pozor na svoju mladícku nerozvážnosť, takto to napíšte,“ odporučil Čermák novinárom.
Oveľa vážnejšie to však berú jeho podriadení. K listu ich viedol nedávno zverejnený prípad neonacistickej úderky White Justice (Biela spravodlivosť). Trénoval ju profesionálny vojak Lukáš Sedláček. Toho včera z armády prepustili definitívne.
Systémový problém
Niektorí analytici však upozorňujú, že extrémizmus nie je v českej armáde problémom jednotlivcov, ale systému. Minister pre ľudské práva Michael Kocáb už v apríli povedal, že armáda zamestnáva až 90 percent sympatizantov neonacizmu. Fanúšikovia totalitného režimu sú podľa neho aj v polícii a na ministerstve vnútra.
Odvtedy v Česku začal platiť zákon, ktorý má prienik extrémistov do armády sťažiť. Vojaci musia pri prijímaní podpísať vyhlásenie, že s extrémistickými hnutiami nesympatizujú. Ak sa zistí, že áno, môže ich armáda okamžite prepustiť.