Zatiaľ čo do Berlína mierili na oslavy pádu múru i Lech Walesa či Michail Gorbačov, do Mödlareuthu sa chystalo na dnešnú slávnosť len niekoľko krajinských politikov a možno jeden minister. Vlastne by sa mohlo zdať, že na obec s päťdesiatimi obyvateľmi, navoňanou kravskými výkalmi, ktorými práve miestni poľnohospodári hnoja svoje pole, je to až dosť.
Lenže táto obec je tak trochu zvláštna. Má dvoch starostov, dve poštové smerovacie čísla, obyvatelia majú dva rôzne typy značiek áut a ešte dnes túto obec delí 3,3 metrov vysoký a 700 metrov dlhý múr. Americkí vojaci, ktorí ju zo západnej časti strážili, a pre nich bolo meno Mödlareuth tak trochu jazykovým problémom, hovorili tejto obci Malý Berlín.
Časť múra nechali stáť
Z múru, ktorá dedinku delila od roku 1961 až do roku 1989, si miestni nechali len sedem metrov ako múzeum. Na rozdiel od veľkého Berlína, kde sa dajú vidieť len časti betónového múru, tu si ponechali celú stavbu. I s desať metrov širokým prázdnym pruhom krajiny vo východnej časti, za ktorým nasleduje druhý múr. V strede stojí búda pre psa i so špeciálnou vodiacou lištou, na ktorej sa mohol pohybovať, strážna veža i s dodnes funkčným mechanizmom ovládania obrovského reflektora a aj podzemná pozorovateľňa.
V posledných týždňoch zažíva táto obec boom. Do múzea prichádza vyše tisíc ľudí týždenne. Deti nadšene preliezajú vojenský vrtuľník a tank, ktorý stojí hneď pri parkovisku alebo po rebríku šplhajú do strážnej veže.
Časť múra nechali domáci neporušenú. Dnes slúži ako pripomienka.
Foto - Wikimedia
Berlínu nezávidia
"Pravému Berlínu ohromné oslavy nijako nezávidím. Vlastne i tak toho máme až nad hlavu. V tomto roku prichádza tak o dvadsať percent viac ľudí než v po iné roky," komentuje návštevnosť Ronald Schricker, zastupujúci vedúceho múzea.
Každých päť rokov ju nechá inštitúcia novo natrieť a opraviť. Posledné kozmetické úpravy má za sebou prirodzene v tomto roku. Slávi koniec koncom výročie. Takže žiari bielou farbou a vyzerá i neporušene. " I keď nám z nej neustále ľudia odlupujú kúsky a berú si ich domov. My to opravíme a za chvíľu je to znovu obité. Ale pozor, vďaka opravám máte asi desaťpercentnú šancu, že kus betónu, ktorý ukradnete, je starý maximálne päť rokov," smeje sa.
Autor: LUCIE SUCHÁ, MF Dnes