BRUSEL. Dve tretiny sa obávajú, že hospodárska kríza prispeje k nárastu diskriminácie na pracovnom trhu na základe veku. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Eurobarometer, ktorý dnes zverejnila Európska komisia.
Podiel občanov EÚ, ktorí majú osobnú skúsenosť s diskrimináciu, zostáva na približne rovnakej úrovni ako v roku 2008. Najrozšírenejšia je pritom diskriminácia na základe veku, ktorú zažilo šesť percent respondentov. S tromi percentami nasleduje diskriminácia z dôvodu etnickej príslušnosti alebo pohlavia.
V prípade tzv. vnímanej diskriminácie je najrozšírenejšia diskriminácia na základe etnického pôvodu. O tom, že táto forma diskriminácie existuje v ich krajine, je presvedčených 61 percent Európanov. Celkovo 58 percent si to myslí o diskriminácii na základe veku a 53 percent uviedlo, že v ich krajine sa diskriminuje na základe zdravotného postihnutia.
Slováci si myslia, že na Slovensku je najrozšírenejšia diskriminácia na základe veku (64 percent), nasledovaná diskrimináciou na základe etnického pôvodu (49 percent) a zdravotného postihnutia (44 percent).
Asi tretina Európanov (41 percent Slovákov) pozná svoje práva v prípade, že sa stanú obeťou diskriminácie alebo obťažovania. Medzi členskými krajinami však existujú značné rozdiely.
Vyše polovica opýtaných by v prípade diskriminácie informovala v prvom rade políciu, ako druhú možnosť by Európania volili právnika, na treťom mieste skončili súdy a úrady zaoberajúce sa rovnosťou. Aj tu sa ukázali veľké rozdiely medzi členskými štátmi. Na Slovensku by políciu uprednostnilo 71 percent respondentov, nasleduje právnik a úrady bojujúce za rovnosť.
Celkovo 49 percent Európanov (53 percent Slovákov) si myslí, že v ich krajine sa bojuje dostatočne proti jednotlivým formám diskriminácie.