TAVANG, BRATISLAVA. Čína zúri, India odkazuje: je na našom území. Dalajláma dnes pricestoval do himalájskeho mestečka Tavang na týždňovú návštevu. Miesto, kde sa narodil v 17. storočí šiesty dalajláma a kde postavili druhý najväčší budhistický chrám po tibetskej Lhase, leží v indickom pohraničnom štáte Arunáčalpradéš.
Jeho veľkú časť považuje Čína za svoje územie a vyhlasuje ju za súčasť južného Tibetu. Dve najľudnatejšie krajiny vedú od čínskoindickej vojny v roku 1962 spory o spoločnú hranicu v tejto oblasti.
Pre dalajlámu má návšteva tohto miesta nostalgický nádych, keďže práve tadiaľto ušiel v roku 1959 pred čínskymi tankami do Indie. Tibetský duchovný líder pricestoval do tohto štátu len po piatykrát a jeho návšteva pripomína 50. výročie vzniku exilovej tibetskej vlády.
Peking obvinil dalajlámu, že svojím pobytom v Arunáčalpradéši podrýva čínsku územnú integritu a pokúša sa zhoršiť diplomatické vzťahy medzi Čínou a Indiou. „Dalajláma môže slobodne cestovať kdekoľvek po Indii," citoval denník Hindustan Times šéfa exilovej vlády Samdhonga Rinpocheho.
„Prekvapila ma kritika Číny," povedal dalajláma médiám v Tokiu, kde sa zastavil pred návratom do Indie. Tvrdí, že jeho cesta k hraniciam Tibetu nemá politický charakter. Na posvätné miesto budhistických mníchov sa prišiel najmä modliť a vyučovať.
V Tavange otvorí novú nemocnicu, na ktorej výstavbu sám finančne prispel. Vo vysokohorskom mestečku ho vítali tisíce budhistických pútnikov a mníchov. Dalajláma odcestuje z Arunáčalpradéša 15. novembra.